1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iogann1982 [59]
2 years ago
7

Find the x and y intercept of the line -10x-6y=120

Mathematics
1 answer:
Ipatiy [6.2K]2 years ago
7 0
ANSWER

The x intercept is

(-12,0).



The y intercept is
(0, - 20).



EXPLANATION

The equation of the given line is

- 10x - 6y = 120



At x-intercept
y = 0



We substitute this y value to obtain the corresponding x value.



This implies that,


- 10x - 6(0)= 120




- 10x - 0 = 120


- 10x  = 120


We divide both sides by -10 to get,

x =  - 12
The x-intercept is

(-12,0).


At y-intercept also,
x = 0



We substitute this value of x into the equation to find the corresponding y-value.



This implies that,

- 10(0) - 6y = 120


- 0- 6y = 120


- 6y = 120


We divide through by -6 to get,

y =  - 20


The y-intercept is
(0,-20).
You might be interested in
Pip was thinking of a number. Pip halves the number and gets an answer of 87.2. Form an
jeyben [28]

Answer:

x/2=87.2

Step-by-step explanation:

Pip was thinking of a number - Let's call this number x

Pip halve the number - So half of x = x/2  (or 1/2 x)

And gets an answer of 87.2  - x/2=87.2

So your equation would be x/2=87.2

I hope this helps :)

7 0
3 years ago
Someone please help!!
kifflom [539]
The answer is B hope it helped you
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help !!!!!!!!!!
Alex Ar [27]

Answer:

<em>1. a</em>

<em>2. c</em>

<em>3. e</em>

<em>4. b</em>

<em>5. d</em>

<em>6. g</em>

<em>7. f</em>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can somebody solve this please?
11111nata11111 [884]

Answer:

220

Step-by-step explanation:

Now, I'm not sure if 220 is correct, but I'll explain my reasoning.

We know three angles of a triangle add up to 180 degrees.

So, the smaller triangle has 70 degrees and <em>a</em><em> </em>and <em>b</em><em> </em>variables. By virtue, <em>a</em><em> </em>+ <em>b</em><em> </em>+ 70 = 180.

So, <em>a</em><em> </em><em>+</em> <em>b</em><em> </em>= 110.

Likewise, when you look at the whole triangle, 70 degrees is also one of the angles while <em>c</em><em> </em>and <em>d</em><em> </em>are unknown.

So, <em>c</em><em> </em>+ <em>d</em> + 70 = 180.

This means <em>c</em><em> </em>+ <em>d</em><em> </em>= 110.

So, <em>(</em><em>a</em><em> </em>+<em> </em><em>b</em><em> </em>) +<em> </em><em>(</em><em>c</em><em> </em>+<em> </em><em>d</em><em> </em><em>)</em><em> </em><em>=</em><em> </em>

110 + 110 =

220 degrees.

I hope this helps!

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
HELP THIS IS DUE SOON! PLEASE PROVIDE THE ANSWER ALONG WITH HOW YOU GOT THE ANSWER.
leonid [27]

Answer:

Torrance spends 16$ on his brother

Step-by-step explanation:

You have 100$

So, we have

x (brother) + x (sister) + x (mother) = 100

But, since 10$ less will be spent on the sister than the brother, it becomes (x - 10) and twice + 6$ is spent on the mom, it also becomes (2x + 6)

Our equation then becomes

(x - 10) + x + (2x + 6) = 100

X will end up equaling 26. This is how much is spent on the sister.

(x - 10) will be substituted for (26 - 10), which equals 16.

I'm not sure if this is right so you might want to check with somebody (since I may be wrong) I hope this helps you understand how to basically do it though. <3

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A model plane is 1/48 the size of an actual plane. If the model plane is 28 inches long, how long is the actual plane?
    14·2 answers
  • Divide. square root of -18 / square root of -50
    15·1 answer
  • Can someone help me please
    14·1 answer
  • Express the polynomial below by nesting. f(x)=4x³+3x²+2x-4​
    11·1 answer
  • 60000+7000+900 in short form​
    7·1 answer
  • What is the volume of the sphere ? <br> A.85.3 <br> B.67 <br> C.268.1<br> D.804.2
    11·2 answers
  • A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
    15·1 answer
  • Please help me with this. I’m having trouble.
    15·1 answer
  • 3 cm
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!