1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
2 years ago
15

Selma is about to purchase a new television that is listed for $415.99. If sales tax is 7.75%, what

Mathematics
1 answer:
Alex787 [66]2 years ago
6 0

Answer:

448.23

Step-by-step explanation:

Sales tax is addition to the original price

The original price is 100%

First we find 1% of this, which is 415.99 / 100 = 4.1599

Then multiply this by 7.75 = 32.239225

Add this to the original price = 415.99 + 32.239225 = 448.229225

You have to round this to an appropriate number as the question uses two decimal places I think this will suffice = 448.23

You might be interested in
Which value is a solution of the equation 3-2x=-5<br> A= 2<br> B= 4<br> C= -2<br> D= 1/5
Ad libitum [116K]
3 - 2x = -5
-2x = -8
x = 4
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A length of rope is stretched between the top edge of a building and a stake in the ground. The rope also touches a tree halfway
alexgriva [62]
The answer is 18 ft because 36 divided by 2 is 18
4 0
3 years ago
Simplify the expression and combine like terms. 3(x-2)-2(x+1)3(x−2)−2(x+1)
Nady [450]

Answer:

6x^2+7x+4

Step-by-step explanation:

Explanation is in photo

6 0
1 year ago
If the sin 0° = 0, then which statement is true?
snow_tiger [21]

Cos 90° = 1

Step-by-step explanation:

Cos 90° = 1, Because The angles are complements

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Answer for <br> D=<br> E=<br> F=
Natali [406]
All three of those angels are 98 degrees. F is supplementary, as the given angle and it must add up to 180. D is parallel to F. E is the same as D.
7 0
1 year ago
Other questions:
  • Write a real-world word problem in which the unit rate is 6 miles per hour
    11·1 answer
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • A 12 ft rope cut into two pieces so that one piece is 3 ft less than twice the length if the other piece. How long is each piece
    15·1 answer
  • Please help,which statement describes the graph of an odd function?
    13·2 answers
  • Henry went to an amusement park with $150.00 and spent all of it. He spent 1/5 of the money on parking He spent $37.00 on admiss
    8·1 answer
  • If m∠EBF = 6x + 4 and m∠CBF = 7x – 2, find m∠EBF.
    5·2 answers
  • Subtract: (-9y^6+3)-8y^6
    14·1 answer
  • Anna wants to celebrate her birthday by eating pizza with her friends. For $42.50 total, they can buy p boxes of pizza. Each box
    15·1 answer
  • Answer please... 10 points
    10·1 answer
  • Regress smoker on cubic polynomials of age, using a linear probability model. What is the p-value for testing the hypothesis tha
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!