1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yakvenalex [24]
3 years ago
13

Simplify the expression completely. (5√50-3√200+3√18)

Mathematics
2 answers:
Kaylis [27]3 years ago
8 0

Answer:

4\sqrt{2}

Step-by-step explanation:

5\sqrt{50} - 3\sqrt{200}  + 3\sqrt{18} =

= 25\sqrt{2} - 30\sqrt{2} + 9\sqrt{2} = 4\sqrt{2}

Kitty [74]3 years ago
6 0
Anwser is 4 square root 2
You might be interested in
PLEASE HELP<br> I WILL MARK BRAINIEST
leonid [27]

Answer:

1: Rhombus

2: Square

3: Rectangle

4: Trapezoid (isosceles trapezoid to be exact)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are going to an amusement part.it cost $15 to get in and $2 for each ride.
Ksenya-84 [330]
Say you rode 4 rides it would cost you a total of 23 dollars and that’s with the get in price
4 0
2 years ago
Is the square root of 1/9 rational or irrational
lyudmila [28]

The square root of 1/9 is 1/3 and it is a Rational Number.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the product in simplest form?<br><br> −6/11 ⋅ 3/4
disa [49]
<span>−6/11 ⋅ 3/4
= -3/11 </span>⋅ 3/2
= -9/22

hope it helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing lengths of the sides. b = , c = 16 b = , c = b = , c = b = , c = 12
FrozenT [24]

Answer:

420

Step-by-step explanation:

first buy bud then buy rellos then brake bud down split rello roll a fatty 1 gram or higher spark up higher than 4 20

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the other angle?
    9·1 answer
  • Write an equivalent expression using a commutative property<br> 1) Y+8
    5·1 answer
  • Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost
    6·1 answer
  • 1 &lt;----&gt; 7<br><br> 10&lt;----&gt; ?<br> 8 &lt;----&gt; ?<br> 3 &lt;----&gt; ?
    8·1 answer
  • Determine whether each expression represents the statement divide the sum 15 and 6 by the difference of 10 and 3.
    7·1 answer
  • I GIVE BRAINLIEST FOR EXPLANATION AND CORRECT ANSWER EXTRA POINTS
    10·1 answer
  • -2(7 – n) + 4<br> What is the answer to this any body know it??????????
    8·2 answers
  • ILL GIVE BRAINLEST!!!! A crafter is making a triangular flag. She has two sides of length 24 inches and 36 inches. What are the
    13·1 answer
  • Find the perimeter of the polygon with the given vertices. Round your answer to the nearest hundredth.
    7·1 answer
  • Multiply: 3x4=<br> and 2 x 3 =
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!