1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Amiraneli [1.4K]
3 years ago
10

3/4 of 48 ....."................... .. ....

Mathematics
2 answers:
Soloha48 [4]3 years ago
5 0

Answer:

36

Step-by-step explanation:

To get 1/4 of 48 we have to divide 48 by 4

48 ÷ 4 = 12

To get 3/4 of 48 we multiply 12 by 3

12 × 3 = 36

Lera25 [3.4K]3 years ago
4 0

Answer:

36

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Very confused on this one :/ 72 points
bezimeni [28]

Answer:

I personally don't know how to answer.. but it wants you to write the answer in function notation.

For example ^: 2^7: 2x2x2x2x2x2x2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the lateral surface area of a prism
Lesechka [4]

Answer:

The lateral area of a figure is the area of the non-base faces only.

I hope this helps you!

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
If f = {(-1, 0), (-2, 2), (-3, 4), (-4, 6), (-5, 8)}, what is the range?
raketka [301]

Answer:

{0, 2, 4, 6, 8 }

Step-by-step explanation:

the range is the y- coordinates of the ordered pairs , then

range { 0, 2, 4, 6, 8 }

5 0
2 years ago
WEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
matrenka [14]

YOU WILL NOT FAIL, YOU SHALL PASS

Answer: w^6/9

Step-by-step explanation:

first, i evaluated the powers.

3^-2 x 1 x 1/w^-6

then, i calculated those products.

3^-2/w^-6

then, i just expressed it with a positive exponent.

w^6/3^2

finally, i evaluated that.

w^6/9

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
14. You can buy 20 fluid
poizon [28]

Answer:

24 ounces for 4.80

Step-by-step explanation:

to find unit cost divide price by amount

4.40/20=0.22

4.80/24=0.2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If f(x)=3x-2 and g(x)=2x+1 find (f-g) (x)
    7·1 answer
  • (-3,4) m= -3 how would you solve this problem
    7·1 answer
  • Name a point that is located in quadrant three on a coordinate plane
    6·2 answers
  • Tabitha earned $60 in February. She earned $90 in March.
    7·1 answer
  • Find an​ nth-degree polynomial function with real coefficients satisfying the given conditions calulator?
    8·1 answer
  • What is the answer for 7/5=g-6/5
    13·1 answer
  • in the figure below,angle y and angle x from vertical angles.angle y forms a straight line with 80° angle and the 60° angle
    10·1 answer
  • At the end of the day, blueberrys at the Farm Market sell for $2.00 a pound,
    15·1 answer
  • In the triangle below,
    11·1 answer
  • What's the answer to 2.4(-3.3-0.9+1.2)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!