1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
3 years ago
6

Which of these equations describe the line below check all that apply plz help ill give 5 stars

Mathematics
1 answer:
quester [9]3 years ago
4 0
Use the slope formula: m = rise/run.

Try to solve using this formula.
You might be interested in
Question 1 (Multiple Choice Worth 5 points)
AysviL [449]

Answer:

Answer should be I 16-(-10) I = 26

But I guess it's the last choice you listed, I -10-16 I = 26

6 0
3 years ago
Jeremy drew a polygon with four right angles and four sides with the same length name all the polygons that he have done
erik [133]

The most-specific name for such a polygon is square.

It can also be called a <em>rectangle</em>, <em>rhombus</em>, <em>parallelogram</em>, or <em>quadrilateral</em>.

6 0
3 years ago
5 Vince draws the figures below. He says each figure has an area of 8 square units. Is he correct? Decide if each figure has an
igor_vitrenko [27]

Answer:ok so it is 1 A 2C 3 F 4H

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
If a distribution is skewed to the left, which of the following is true of the data set? Select two answers.
solmaris [256]

Answer:

I know (B) is correct, the median is the best measure of center if t distribution is Skewed Left

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Cameron buys 2.45 pounds of apples and 1.65 pounds of pears. Apples and pears each cost c dollars per pound. If the total cost a
Leto [7]

Answer:

2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75

Step-by-step explanation:

To write an equation to find the value for c, we need to declare what c is first.

c = price of fruit

2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75

Now we multiplied c to 2.45 and 1.65 and added them together, because whatever the value of c is will give us the equivalence of the sum of 4.12 + 0.75.

Now to check if the equation is right, let's solve for c.

2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75

4.1c = 4.87

Now to get the value of c, we divide both sides of the equation by 4.1.

\dfrac{4.1c}{4.1}=\dfrac{4.87}{4.1}

c = 1.19

Now let's substitute the value of c in the equation to see if we got it right.

2.45(1.19) + 1.65(1.19) = 4.12 + 0.75

2.92 + 1.96 = 4.87

4.87 = 4.87

Therefore concluding that the value of c is 1.19.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Round each number to the nearest tenth.
    13·1 answer
  • plz help asap!!!! the perimeter of a rectangle is 200 cm. what is the length of the rectangle if the width is y cm?
    15·1 answer
  • 2+4+8+16+256<br> Explain how this is a finite series
    15·1 answer
  • 45x &lt; 270.
    9·2 answers
  • PLEASE ANSWER QUIC, forget the answer I put 
    14·2 answers
  • Can anyone help my friend out? And I will check over your Answer!
    14·1 answer
  • The bakers recipe for a loaf of bread calls for 12 ounces of flour.if he uses all of his flour to make loaves of bread,how many
    8·1 answer
  • Lynn starts with $120 in her savings. Each week her brother gives her $16 to do his homework, which Lynn adds to her savings. Cr
    7·1 answer
  • crystal wants to buy a bag of red delicious apples one bag has a price of $4.50 what is the unit price per apple HEEEEEELP ASAP
    15·2 answers
  • PLZ Help Urgent. 15 POINTS, BRAINLY Guaranteed.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!