Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:

Step-by-step explanation:
<u><em>The correct question is</em></u>
What value of b will cause the system to have an infinite number of solutions?
y = 6x – b
–3x + 1/2y = –3
we have
----->equation A
-----> equation B
we know that
If the system has infinite number of solutions then, the equation A must be equal to the equation B
so
isolate variable y in the equation B

Multiply by
both sides

-------> new equation B
To find out the value of b, equate equation A and equation B


Arc length = 2 π R (C/360)
where:
C is the central angle of the arc
R is the radius of the arc
arc length = 2 π R (137/360) = 2.39R
Answer:
68
Step-by-step explanation:
6.8 × 
= 68
Answer:
60 ft²
Step-by-step explanation:
The reason being that you take the height of 8 and multiply it by the width of 15. 8×15=120 Then since a triangle is half of a square you would halve it. 120÷2=60 Which would then give you your answer.