Answer:
Step-by-step explanation:
If the area of a triangle is 150cm^2, the formula would look like:
150=0.5b*h
So, if we were to solve for the base in terms of h, we'd simply divide both sides by 0.5b getting:
(150)/(0.5b)=h
which simplifies to
h=300b
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
Answer:
Algebra book weighs 24 oz
Grammar book weighs 15 oz
Step-by-step explanation:
algebra = x and grammar = y
x = 2y-6
5x = 8y
5(2y-6) = 8y
10y - 30 = 8y
2y - 30 = 0
2y = 30
y = 15
x = 2(15)-6
x = 30-6
x = 24
Walter is right cause 30x5 equals 150
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
Each friend gets 1/3 of an apple