600 in3
Work:
8•15
120•10
1200/2
=600in3
So, 4 x 3 is 12, so 4 blades cost 79.74 x 3 (because every turbine has 3 blades each) is 318.96
Answer:
x=76
Step-by-step explanation:
The two marked angles are alternate angles, which means they're equal.
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59