1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
3 years ago
9

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci

al order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping. If Crane wants to break even on the order, what should the unit sales price be?
Business
1 answer:
Anton [14]3 years ago
7 0

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

You might be interested in
Jamal tried to apply for a mortgage. However, he was turned down for the loan because the loan officer noticed that he had made
tino4ka555 [31]

Answer:

The two questions that he must ask from himself are:

  • Do you have credit report?
  • Do you have good credit score?

Explanation:

The reason is that the banks are giving you money and are worried about whether or not you are going to pay them back or not. So they require some evidences whether the person has any credit report and good credit score which shows that the person will be worried to pay the bank and if he is not able to pay he find alternative as he is a responsible person. So these two questions assesses whether the person is capable to pay the mortgage.

7 0
3 years ago
The pricing function is an integral part of the companies :
ozzi

Answer:

Yes

Explanation:

Pricing plays an essential role for a product and organisation. At a very basic level, an organisation exists to make profit. A price must cover the cost of a good sold.

Pricing also plays a role in the perception of a product (marketing mix). For example, an Apple product is not cheap because of some perceived value of the product.

Another reason why pricing is integral is in times of competition, it may be worthwhile to use price to take market share from competitors.

8 0
3 years ago
Nashville Harmonies Inc. and Taylor enter into a contract for Taylor to write six songs for which Nashville agrees to pay her. T
anyanavicka [17]

Answer:

In the transfer of rights, Taylor is an assignor

<u>Explanation:</u>

An assignor is an individual, organization, or other substance that moves rights that they hold to another element. The assignor transfers to the trustee. For instance, a group the assignor that goes into an agreement to sell a bit of property can dole out the returns or advantages of the agreement to an outsider (the chosen one, for example, philanthropy or a trust.

The task of rights regularly happens upon death to deal with the perished home, or through an intensity of lawyer to manage lawful or budgetary undertakings of a person.

5 0
3 years ago
g Salmont Corporation uses the FIFO method in its process costing system. The company reported 28,000 equivalent units of produc
aliina [53]

Answer:

25,150 units

Explanation:

The question is to determine the number of production units that were started during the month.

Note that the company uses the First In First Out method for Process costing

<u>Description                          Units in Process</u>   <u>completion (%)</u>   Equivalent    

                                                                                                     <u>completed (units)                               </u>

The Equivalent Units             28,000                     100              28,000

Subtract:

Opening Work-in- progress    7,500                       60                 4,500

Closing Work in Progress       5,500                        70                3,850

Equivalent Units Started and Completed                                  19,650

Step 2: Equivalent Units Started

= Eqivalent Units started and completed +  Total Ending Units    

= 19,650 + 5,500 =     25,150 units

           

5 0
3 years ago
Why is it necessary to include your family's income and tax information on<br> a fafsa application?
Assoli18 [71]
Answer Including your stepparent's information on the FAFSA form helps create an accurate picture of your family's total financial strength
8 0
2 years ago
Other questions:
  • What are some ways I can help the economy
    11·2 answers
  • Television is a popular advertising medium among companies selling products and services that are consumed by mass markets becau
    9·1 answer
  • You deposit $5000 at end of each year for 10 years. assume you are earning 8.88% per year for the entire problem. after 10 years
    10·1 answer
  • 9) An investment of $20,000 earns interest at an annual rate of 3.6% compounded continuously. a) Find the instantaneous rate of
    11·1 answer
  • Generally, State A may exercise "long arm" jurisdiction over a defendant located in State B if the defendant:________. a. once r
    8·1 answer
  • A stock has an expected return of 16 percent, the risk-free rate is 6.4 percent, and the market risk premium is 7.3 percent.Requ
    12·1 answer
  • Seemore Lens Company (SLC) sells contact lenses FOB destination. For the year ended December 31, the company reported Inventory
    15·1 answer
  • Allen Company used $71,000 of direct materials and incurred $37,000 of direct labor costs during the current year. Indirect labo
    13·1 answer
  • You want to know if part time employees become more or less happy with their employment over time. Thus, you give a questionnair
    14·1 answer
  • what would you do if you were offered a promotion that you were not certain about accepting? What factors would you take into ac
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!