1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
2 years ago
13

What is the quotient of 2/3 divided into 1/5?

Mathematics
1 answer:
poizon [28]2 years ago
3 0

Answer:

10/3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jenna knits scarves and then sells them on Etsy, an online marketplace. Let C(x) = 4x + 20 represent the cost C in
Alex Ar [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

We are given that Jenna knits scarves and sells them on Etsy an online market place.

C(x)=4x+20

Where C=Represents the cost in dollars

x=Number of scarves

We have to create a table to show the relationship between the number of scarves x and the cost C

Substitute x=1

C(1)=4(1)+20=$24

Substitute x=2

C(2)=4(2)+20=$28

C(3)=4(3)+20=$32

C(4)=4(4)+20=$36

C(5)=4(5)+20=$40

C(6)=4(6)+20=$44

3 0
3 years ago
Which values are with in the range of the piecewise defined function?
zepelin [54]

Answer:

y = -6; -3;  0

Step-by-step explanation:

To quickly solve this problem, we can use a graphing tool or a calculator to plot the equation.

Please see the attached image below, to find more information about the graph

The equation is:

f(x)  = 2x+2  , x < -3

f(x) = x, x = -3

f(x) = - x -2 , x > -3

From the graph, we can see that the values are

y = -6; -3;  0

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Division of fraction 3/5 divided by 10/11
Tema [17]
3/5 ÷ 10/11
multiply by the inverse

3/5 x 11/10 = 33/50
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I paid $42 for six hot chocolate bombs what is the unit rate price for one item 
NeTakaya

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the answer?
sertanlavr [38]

Answer:

A. P(3/4)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me out plz and let you guys know ​
    13·1 answer
  • There are about 45000 farms in Nebraska using approximately 45 million acres of land. This farmland covers about 9/10 of the sta
    7·1 answer
  • directions:decide if each of the following numbers are in scientific notation or not. if it's not explain why.
    7·1 answer
  • Mario reduced a picture that is 10 inches long by 8 inches wide using a photocopier. The reduced picture is now 6 inches long. B
    13·1 answer
  • Can you help please?
    6·1 answer
  • 2 4/7 / 1 3/6 using a complex fraction. what is the answer
    6·1 answer
  • Really confused, can someone help me?
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME i DONT KNOW how to do this!​
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!!! 50 POINTS + BRAINLYEST!!!!!
    15·1 answer
  • (f + g)(x) = (g + f )(x) is true for all functions. True or False?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!