1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
3 years ago
12

If I had 1234 apples and 1 banana what is the total amount

Mathematics
2 answers:
Bezzdna [24]3 years ago
4 0

Answer: 1,234 apples & 1 banana


Step-by-step explanation: You still have that amount, you can't combine things that aren't alike. It's like combining forks and spoons. They're totally different things. Therefore, you still have that amount. (but if you just want to add both of hem it's 1,235)


vovikov84 [41]3 years ago
3 0

Answer:

1235

Step-by-step explanation:

1234+1=1235

You might be interested in
Please I need help??
Ostrovityanka [42]

Answer:

Equation is cut out

Step-by-step explanation:

Upload a clear picture

7 0
3 years ago
Mr. Theorem writes the expressions Six to the second power divided by 2m on the board.what is the value of this expression when
Ulleksa [173]
6, if m=3 then it must be 36/6 which is equal to 6
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trigonometry Problem <br><br> Find the length of the missing side.
spin [16.1K]

Answer:

  19.0

Step-by-step explanation:

The mnemonic SOH CAH TOA reminds you of the relationship ...

  Cos = Adjacent/Hypotenuse

  cos(38°) = 15/w

  w = 15/cos(38°) ≈ 19.035

The length of the missing side is about 19.0.

5 0
3 years ago
Sommer wants to buy a new car. She currently drives a car that gets 24 miles per gallon. She is contemplating buying a car that
frozen [14]

answer

$962.50

set up equation

first, we want to find out how many gallons of gas she'll save a year

x1 = gallons for old car

x2 = gallons for new car

gallons saved = x1 - x2 since she uses more gallons with the old car with a lower miles per gallon

then, find how much she saves on gas by multiply the price per gallon (3.85) by gallons saved

price saved = gallons saved * price

price saved = (x1 - x2) * 3.85

gallons with old car

to find the number of gallons, we divide the number of miles (15000) by miles per gallon (24 for the old car)

x1 = 15000 / 24

x1 = 625

gallons with new car

use the same process as with the old car, but with 40 miles per gallon instead

x2 = 15000 / 40

x2 = 375

plug in values

price saved = (x1 - x2) * 3.85

price saved = (625 - 375) * 3.85

price saved = 250 * 3.85

price saved = $962.50

3 0
3 years ago
There are 144 animals at a pet store. 56 are cats; the rest are dogs. what fraction of all of the animals are dogs?
svlad2 [7]
144 - 56 = 88

88/144 simplified to -----> 11/18
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4 less than the number product of a number and 8 is 44 .what it the number
    10·2 answers
  • Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
    12·2 answers
  • I need to the anser to 4 times 6c
    8·1 answer
  • What are the prime numbers of numbers 1-49?
    8·1 answer
  • What is 1000 times 10
    15·1 answer
  • the distance between two planets in the solar system is 560,800 miles. express the distance in scientific notation
    8·1 answer
  • Hellllpme!!!!! ASAP!
    10·2 answers
  • The round base of a copper tea kettle has a diameter of 18 centimeters. What is the base's circumference?
    13·1 answer
  • 1) Danielle completely covered a square window using 18.4 ft of contact paper without any
    7·1 answer
  • What’s the value of x?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!