1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
2 years ago
11

If the cost of a raffle ticket is $2, which of the following expressions could be used to represent the cost of m tickets? 2m 2

+ m m - 2 m ÷ 2
Mathematics
1 answer:
Bingel [31]2 years ago
6 0
It would be 2m because each ticket is 2 dollars and then you have to multiply it by the number of tickets you are buying M
You might be interested in
The normal price of a pair of sneakers is $200. This week the pair of sneakers were on sale for only $150. By what percent did t
Eddi Din [679]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

50 is 25% of 200, the price went down by $50

brainliest???

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Diego had $21.32 and gave $9.50 to Elena. How much did he have left?
Charra [1.4K]

Answer:

11.82

Step-by-step explanation: I know this because 21.32-9.50= 11.82

7 0
3 years ago
What is the simplest form of
azamat

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Yair is buying a dog carrier for his puppy. The carrier is 20 inches long, 13 inches wide, and 16 inches high. What is the volum
scZoUnD [109]

Answer:

4160 cubic inches

Step-by-step explanation:

The dog carrier is in the shape of a rectangular prism (cuboid).

The volume of a rectangular prism is given as:

V = L * W * H

where L = length, W = width, H = height

The carrier is 20 inches long, 13 inches wide, and 16 inches high.

Therefore, its volume is:

V = 20 * 13 * 16\\V = 4160 in^3

The volume of the dog carrier is 4160 cubic inches.

4 0
3 years ago
Please Help!!! Find the slope of the line that passes through (63, 77) and (-10, -2).
allochka39001 [22]

Answer:

y=79/73x+644/73

theres the equation, enjoy <3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write 3 2/4 as a fraction greater than 1
    6·2 answers
  • A pencil and ruler cost 1.50 together. The ruler is 1.00 more. How much is pencil
    9·2 answers
  • What is the value of x in the equation 6(x + 1) – 5x = 8 + 2(x – 1)?
    8·2 answers
  • What is y=2/3x+1 the
    10·1 answer
  • Riley buys a swim pass for the pool in January. The first month costs $30. Each month after that, the cost is $20 per month.
    6·2 answers
  • sarah thinks of a positive number she calculates that the square of the number is 256 what is the square rootof the number​
    12·1 answer
  • O preço à vista de uma mercadoria é R$ 130,00. O comprador pode pagar 20% no ato da compra e o restante em uma única parcela ven
    14·1 answer
  • I really need help!
    12·2 answers
  • Will choose branliest
    9·1 answer
  • Nolan has $15.00 and earns $6.00 an hour babysitting. use the equation m=6h+15 to determine how much in dollars (m) Nolan has af
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!