1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
2 years ago
8

Combine like terms 1/4g+7+1/2g-8

Mathematics
1 answer:
kompoz [17]2 years ago
6 0

answer:

15 - 3/4g

work:

  • 1/4g and 1/2 g are like terms so add them = 3/4g
  • 7 and 8 are also like terms so add them = 15
  • write an algebraic expression: 15 - 3/4g

Hope this helped!!!

You might be interested in
If b = 3, then b^-2 is equivalent to _____.
Andrei [34K]
Yes D is the correct option !

if you want to know how , comment, or you are good to go !
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
ILL MARK BRAINLIESTTTTT
zaharov [31]

Answer:

0.075 inches per year

Step-by-step explanation:

The average rate of change is measured as

( difference in diameter ) ÷ ( difference in years )

= ( 251 - 248 ) ÷ ( 2005 - 1965 )

= 3 inches ÷ 40 years

= 0.075 inches per year

7 0
2 years ago
Which of the following number sentences is an example of the Distributive Property?
leonid [27]

Answer:

d. 7 × (10 + 9) = (7 × 10) + (7 × 9)

Step-by-step explanation:

The format of writing numbers in distributive property is a(b+c) = (a×b)+(a×c)

We can see that in choice d. 7 × (10 + 9) = (7 × 10) + (7 × 9) it is in correct format of writing numbers in distributive property. Thus, choice d. is correct.

Verification:-

a(b+c) = (a×b)+(a×c)

7 × (10 + 9) = (7 × 10) + (7 × 9)

7 0
3 years ago
In the eighth grade,322 students voted for the new mascot to be a tiger.this was 7/10 of the total number of students in the eig
kolbaska11 [484]
322 is 7/10 of all the students.

322 / 7 = 46

46 is 1/10 of all the students.

46 × 10 = 460

460 is 10/10 of all the students

There are 460 students in eighth grade.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pack of 4 chocolate bars costs £1.20<br> What is the price per unit?<br><br><br><br> what is it?
frez [133]

Answer:

0.30 you divided the total by the number of units which is 4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Do all regular polygons have point symmetry? Explain.
    11·2 answers
  • 35 + (15) + (-7) + 10
    11·2 answers
  • What is the equation in point-slope form of a line that passes through the points (7, −8) and (−4, 6) ?
    11·2 answers
  • Y=5x-6 solve for y and check
    12·1 answer
  • Write the augmented matrix for each system of equations.
    9·1 answer
  • I need help with this question
    7·1 answer
  • YALL DO NOT FALL FOR THIS‼️‼️‼️ DO NOT USE LINKS PEOPLE COMMENT!!! PSA!!!!!! I KNOW THERE ARE ALOT OF CHILDREN ONTHIS APP DO NOT
    8·2 answers
  • Plz help due tomorrow if correct ill give brailiest
    13·1 answer
  • I think of a number, double it and subtract 1 and then square the answer. The result is 64. What could the number be? Give two p
    13·1 answer
  • Identify the triangle
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!