Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45
Answer:
b
Step-by-step explanation:
BCCCCCC
Look at the attachment. Hope it helps!
6 weeks × 20 dollars = $120
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
Coefficient is usually the number in front of the variable so, in this case it would be -2.