1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
10

10 points Find the DISTANCE between point (3, -8) and point (-11,5). *

Mathematics
1 answer:
Ksenya-84 [330]3 years ago
7 0

Answer:

19.1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1/7(x+21)=-6<br> answer ?
Talja [164]
(1/7) Multiplied By x is 1/7x And (1/7) Multplied By Positive 21 is 3. So It Will Then Change To 1/7x + 3 = -6.
Subtract 3 From Both Sides. Then The Equation Changes To 1/7x = -9
Then Since (1/7) Basically Means To Divide You Would Multiply By 7 On Both Sides And Then x Would Equal -63!(:
Then Can Plug In -63 Where x Is To Check Your Work! Hope I Helped!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the vertex of the parabola with the equation y=1/5x^2 + 2x - 8
bixtya [17]

Answer:

(-5,-13)

Step-by-step explanation:

Find the vertex of the parabola y=1/5x^2+2x−8.  

In this equation a=15  and b = 2.  

x= -2/2(1/5) = -2/2/5 = -2/1 * 5/2 = -5

Substitute −5 into the equation y=1/5x^2+2x−8

y=1/5(−5)^2+2(−5)−8

y=5−10−8

y=−13

The vertex is (−5 , −13)

8 0
2 years ago
Find x to the nearest tenth
jeka57 [31]

Answer:

x=30.6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ PLZ HELP 15 POINTS PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
AlexFokin [52]

Answer:

a.) 7x-15=20

b.) 35-15

c.) he bought 5 bags

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much Jann earns each hour
Gelneren [198K]

Answer:

A $15 per hour

Step-by-step explanation:

60/4=earnings per hour

15= earningsper hour

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question 17<br> Write 24 as a percentage<br>        ------        <br>        25
    7·2 answers
  • What is 9 divided by 4,039?
    5·1 answer
  • CHECK Mynicknameisnickname THEY HAVE THIS QUESTION FOR 100 POINTS FOR THE FIRST CORRECT PERSON HURRY!!
    12·1 answer
  • How many four-digit numbers can be formed under each condition?
    7·1 answer
  • At the beginning of the day, the sum of the stocks in the Dow Jones was $10,335.24. At the end of the day, the sum of the stocks
    14·2 answers
  • Complete the solution of the equation find the value of y when x equals 1 9x + 7y=-12
    7·1 answer
  • Draw a conclusion as to why zero students had a 54-inch shoelace
    13·2 answers
  • 2 × 30 = 2 × (3 × 10)
    7·2 answers
  • Charlotte picks up a few necessities at her local neighborhood market. Use the receipt to determine the total amount Charlotte w
    7·2 answers
  • A can contains 1/2 pint of paint. If we use 2/3 of the paint, how much paint is left in the can?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!