It’s Critiquect on my alt, cause KATIE keeps on deleting literally everything I post. It’s literally so annoying omg
We know that
volume of a bar of soap=2*4*0.5----> 4 in³
<span>A bar of soap is sold for $3 individually
</span>so
$3/4-----> 0.75 $/in³
<span>A three-pack of the same soap costs $8
so
$8*(3*4)----> 0.67 $/in</span>³
<span>if you buy the three-pack you save-----> [0.75-0.67]=0.08 $/in</span>³
the answer is
$0.08
Yur answer to ur question is 30
Turn hours into minutes
1hr = 60mins
Add the 60mins with 30mins since it’s 1hr and 30 mins. Which will equal 90mins
9miles/ 90minutes
You can simplify
1 mile/ 10 mins
So for 1 mile it takes 10 mins
And the problem is asking how much will it take for her to run 12 miles
Meaning it will take 120 minutes for her to run 12 miles.
Answer:
15
Step-by-step explanation: