1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
9

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076

as follows. Work in process,November 1Materials $79,000Conversion costs 48,200$127,200Materials added 1,594,520Labor 225,800Overhead 340,556Production records show that 34,600 units were in beginning work in process 30% complete as to conversion costs, 662,700 units were started into production, and 24,100 units were in ending work in process 40% complete as to conversion costs. Materials are entered at the beginning of each process.
Business
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
3 0

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

You might be interested in
Long-Life Insurance has developed a linear model that it uses to determine the amount of term life insurance a family of four sh
jolli1 [7]

Answer:

y=160.9

Explanation:

<u>Linear Modeling</u>

Models are an important part of the study of a variety of natural phenomena in a great number of fields like science, health, business, human behavior, economics, among many others.

Once a model is determined, it can be used to estimate future values of important variables which in turn can help people to make decisions.

It has been determined a model that relates the amount of term life insurance a family of four should have with the current age of the head of the household. That model is

y=165-0.1x

we are required to estimate the amount of term life insurance to recommend to a family of four when the head of the household is x=41 years old. Let's plug in the given value in the equation

y=165-0.1\cdot 41=165-4.1=160.9

\boxed{y=160.9}

7 0
2 years ago
Kansas Enterprises purchased equipment for $60,000 on January 1, 2021. The equipment is expected to have a five-year service lif
Yuki888 [10]

Answer:

$11000

Explanation:

Depreciation is the reduction in the value of an asset over time due to regular wear and tear. Straight - line depreciation is where the same amount is reduced every year over the life of the asset. It is calculated as (Cost of asset - residual value) / number of useful life years

= ($60000 - $5000) / 5 = $11000

3 0
3 years ago
You are asked to send out an important letter to your business associates in Japan, and it must be sent within the next 90 minut
alexandr1967 [171]

Answer:

The answer is "15 minutes"

Explanation:

I will approximately spend 15 minutes on prewriting once i have gathered the information needed.

4 0
2 years ago
How does your credit score affect the price you pay for insurance? Discuss at least two methods for improving your credit score.
kodGreya [7K]
Get the app credit carma and got to glivinski n' associates
6 0
3 years ago
The production plant for Ace Manufacturing has been located in the same place for over 100 years. It has just completed its new
Reptile [31]

Answer:

True

Explanation:

A single use plan is basically a one time business transaction that is supposed to take place only once and should not be repeated in the future.  In this case, the production plant has been used for more than 100 years, but once it is sold, its history and the company should no longer have any type of relationship with it.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. Ashley, Nikki and Jared all selected identical new cars at the same price. Ashley, bought the car with some of his own money
    12·2 answers
  • BlastTel Inc. has a return on invested capital of , whereas, SaneTel Corp. has a return on invested capital of . Your inference
    9·1 answer
  • To leave the impression of a well-organized office for visitors to see, which of the following habits should you develop?
    12·1 answer
  • Bluestone? Metals, Inc., is a metal fabrication firm that manufactures prefabricated metal parts for customers in a variety of i
    9·1 answer
  • 3. Bob's lawn-mowing service is profit maximizing, competitive firm. Bob mows lawns for $27 each. His
    11·1 answer
  • Which of the following would be categorized as an opportunity cost?
    6·1 answer
  • You have a two-stock portfolio. One stock has an expected return of 12% and a standard deviation of 24%. The other has an expect
    8·1 answer
  • What would you say to some who said that citizens had no right to know where their federal income tax money goes?
    6·1 answer
  • This entire rach of children's clothes has a 25% off sign. Can you tell me how much this coat is with the discount? It's priced
    6·1 answer
  • 1. How we can measure uncertainty in the environment?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!