1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
9

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076

as follows. Work in process,November 1Materials $79,000Conversion costs 48,200$127,200Materials added 1,594,520Labor 225,800Overhead 340,556Production records show that 34,600 units were in beginning work in process 30% complete as to conversion costs, 662,700 units were started into production, and 24,100 units were in ending work in process 40% complete as to conversion costs. Materials are entered at the beginning of each process.
Business
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
3 0

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

You might be interested in
When the budget is in deficit, the government generally:
IceJOKER [234]
When the government is in deficit, it A) increases the public debt.

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The analysis of the behavior of individual decision-making units is the definition of
Sphinxa [80]

Answer : A) Microeconomics

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On January 15, Cheyenne Corp. sells merchandise on account to Flounder Associates for $4500 with terms 2/10, n/30. On January 20
Leni [432]

Answer:

The amount of cash received on January 24 is $3332

Explanation:

The amount of cash received will be for the net amount of receivable after adjusting for sales returns and the sales discount as the payment is received within the discount period of 10 days as stated by the term 2/10 which means a 2% discount if payment is received within 10 days of sale.

The accounts receivable at January 15 after sale were $4500. Out of this amount, $1100 of returns are made. Thus, the remaining balance of accounts receivables after return is $4500 - $1100 = $3400

The discount received will be = 3400 * 2% =  $68

Thus, the cash received on January 24 will be 3400 - 68  =  $3332

6 0
4 years ago
At September 1, 2022, Coronado Industries reported Retained Earnings of $397620. During the month, Coronado generated revenues o
Angelina_Jolie [31]

Answer:

Closing retained earning is $414,540

Explanation:

The Retained Earnings figure can be calculated using the following equation:

Closing Retained Earnings = Opening Retained Earnings + (Sales - Expenses - Dividends)

Here

Opening balance of Retained Earning is $397,620

Revenues is $56,400

Expenses are $33,840

Dividends paid are $5,640

The purchased equipment is not considered here because it is increase in asset not an increase or decrease in revenue or expenses. So it is not considered here.

So by putting values, we have:

Closing Retained Earnings = $397,620 + ($56,400 - $33,840 - $5,640)

Closing Retained Earnings = $414,540

8 0
3 years ago
Suppose an item sells for​ $125 in the United States and for​ 62,500 pesos in Chile. According to the law of one​ price, the nom
Ira Lisetskai [31]

Answer:

$1 = 500 Pesos

1 Pesos = $0.002

Explanation:

$125 = 62,500 Pesos

$1 = 62,500 / 125

$1 = 500 Pesos

$1 = 500 Pesos

1 Pesos = $1 / 500

1 Pesos = $0.002

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Galla Inc. needs to determine a price for a new product. Galla desires a 25% markup on the total cost of the product. Galla expe
    11·1 answer
  • An analytical technique used by management to focus attention on the most significant variances and give less attention to the a
    6·1 answer
  • Nolte Co. has 4,800,000 shares of common stock outstanding on December 31, 2012. An additional 200,000 shares are issued on Apri
    15·1 answer
  • City Foods, is a firm that is experiencing rapid growth. The firm just paid a dividend of $2.00 yesterday. They expect to see th
    11·1 answer
  • The sources of quantitative standards include
    10·1 answer
  • Hannah was fired by Friendly Catering Company (FCC) without a valid reason. The company's employee handbook stated that employee
    5·1 answer
  • Bob owned a duplex used as rental property. The duplex had an adjusted basis to Bob of $86,000 and a fair market value of $300,0
    10·1 answer
  • Write a Story for Kumquat​
    5·1 answer
  • Define the word buffer in entrepreneurship ( business ) form .
    10·1 answer
  • State the difference between selection and recruitment.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!