1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
9

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076

as follows. Work in process,November 1Materials $79,000Conversion costs 48,200$127,200Materials added 1,594,520Labor 225,800Overhead 340,556Production records show that 34,600 units were in beginning work in process 30% complete as to conversion costs, 662,700 units were started into production, and 24,100 units were in ending work in process 40% complete as to conversion costs. Materials are entered at the beginning of each process.
Business
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
3 0

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

You might be interested in
MARK AS BRAINLY//
ozzi

Answer:

Consumer Financial Protection Bureau

8 0
3 years ago
Chris and Jordan are a two-person household. Chris's market hourly wage is $40, but Chris can also produce $20 of household prod
andrezito [222]

Answer:

A. Jordan specializes in household production, while Chris specializes in marketplace work.

Explanation:

Chris and Jordan both can work for their household. The best way is to achieve maximum utility by using the combination of their skills. Chris can go for household work and Jordan can go for marketplace work. They both can use combination of their specialization to achieve maximum utility.

6 0
3 years ago
9.To what part of an industry does a worker's education contribute?
laiz [17]

Answer:

human capital

Explanation:

Human capital is the economic value brought by workers' experience and skills. It is the attributes, abilities, and quality of labor to influence a firm's productivity. Human capital is enhanced through education, training, and work experiences.

Human capital is an intangible asset to a business. Human capital is a critical element if a business is to achieve its goals. Due to this reason, companies are always investing in improving the quality of their human capital.

4 0
3 years ago
The kitchen manager at an Italian restaurant is deciding what assignments he should give to his
Delicious77 [7]

Answer:

A) David will make pizza because he has comparative advantage in making pizza.

Explanation:

Make Pizzas Serving make pizzas/serving pasta

25                     40 0,63

20                    30 0,67

6 0
3 years ago
Novak Corp. bought equipment on January 1, 2022. The equipment cost $390000 and had an expected salvage value of $35000. The lif
nirvana33 [79]

Answer:

$177,000

Explanation:

In order to find the book value of the equipment we need to find the amount of depreciation per year. To do this we need to subtract the salvage value from the initial cost and then simply divide by 5 which is the life span of the equipment...

(390,000 - 35,000) / 5 = x

355,000 / 5 = x

71,000 = x

Now we see that the equipment will depreciate by $71,000 per year. In three years the depreciation would be

71,000 * 3 = 213,000

Now we simply subtract this value from the initial cost to get the book value in the third year

390,000 - 213,000 = 177,000

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Hillside issues $2900000 of 9% 15-year bonds dated January 1, 2017, that pay interest semiannually on June 30 and December 31. T
    13·1 answer
  • Conducting research about an occupation, company, or job can increase your employability by up to _____.
    14·1 answer
  • Can anyone please tell me the right answer
    9·1 answer
  • You need a microwave. ABT in Chicago has one for sale, $250 marked down to 199.
    9·1 answer
  • The identification of distinct groups of consumers whose purchasing behavior differs from others in important ways is known as _
    6·1 answer
  • The primary weakness of EBITminusEPS analysis is that
    11·1 answer
  • Solve for x and y,when 2x+y-5=0 and 3x-2y-18=0​
    14·1 answer
  • Using these data from the comparative balance sheet of K. Leen Company, perform vertical analysis.
    10·1 answer
  • A decrease in the demand for eggs due to changes in consumer tastes, accompanied by a decrease in the supply of eggs as a result
    11·1 answer
  • An increase in the current account deficit will place ____ pressure on the home currency value, other things equal.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!