1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
3 years ago
9

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076

as follows. Work in process,November 1Materials $79,000Conversion costs 48,200$127,200Materials added 1,594,520Labor 225,800Overhead 340,556Production records show that 34,600 units were in beginning work in process 30% complete as to conversion costs, 662,700 units were started into production, and 24,100 units were in ending work in process 40% complete as to conversion costs. Materials are entered at the beginning of each process.
Business
1 answer:
Xelga [282]3 years ago
3 0

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

You might be interested in
Which calculation is needed to assess the component pieces of the operating section using the direct approach for the amount col
amid [387]

Calculation  needed to assess the component pieces of the operating section using the direct approach for the amount collected for sales is

Total potential cash - Ending accounts receivable balance.

Cash that is produced by a company's regular operating procedures is known as operating cash flow. Investors place a high value on a company's capacity to continually produce positive cash flows from its ongoing business operations.

The purpose of drawing up a cash flow statement is to see a company's sources and uses of cash over a specified time period.

You should first subtract any receivables that you are aware are unlikely to be collected before calculating cash collections from accounts receivable. This will leave you with your projected collectible accounts receivable.

To learn more about operating cashflow click here :

brainly.com/question/21322525

#SPJ4

8 0
2 years ago
Moody Corporation uses a job-order costing system with a plantwide predetermined overhead rate based on machine-hours. At the be
Andre45 [30]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Machine-hours required to support estimated production 155,000

Fixed manufacturing overhead cost $ 653,000

Variable manufacturing overhead cost per machine hour $ 4.70

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate.</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= (653,000/155,000) + 4.7

Predetermined manufacturing overhead rate= $8.91 per machine hour

Job 400:

Direct materials $ 390

Direct labor cost $ 220

Machine-hours used 37

<u>T</u><u>o allocate overhead, we need to use the following formula:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 8.91*37= $329.67

<u>Now, we can calculate the total cost and unitary cost:</u>

Total cost= 390 + 220 + 329.67= 939.67

Unitary cost= 939.67/60= $15.66

<u>Finally, the selling price for Job 400:</u>

Selling price0 939.67*1.2= $1,127.6

5 0
3 years ago
If the credit balance of the Allowance for Doubtful Accounts account exceeds the amount of a bad debt being written off, the ent
Firlakuza [10]

Answer:

d.No effect on the expenses of the current period.

Explanation:

In the case when the credit balance of the allowance for doubtful debt more than the bad debt amount i.e. written off

So the entry for writing off against the allowance would result in no effect on the expense for the present period

As the bad debt expense is debited and the allowance for doubtful debt would be credited therefore the option d is correct

4 0
2 years ago
The el was concerned that one possible contamination was benzene. in a well constructed paragraph, explain why benzene was not p
ycow [4]
Benzene is an important organic compound with the chemical formula C6H6 and a ring structure. Benzene was not provided as a contaminant during the general chemistry lab because, it is does not have the same chemical composition like the other two chemicals, that is, toluene and melthyl benzene. Also, due to the nature of benzene, it does not remain in the environment for a long time, thus it will be difficult to measure and isolate it. Also, benzene is a toxic compound and it poses a threat to the safety of the lab users. Benzene has been classified as a known carcinogen. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In calculating a predetermined overhead rate, a recent trend in automated manufacturing operations is to choose an activity base
iragen [17]

Answer: c. machine hours.

Explanation:

In reference to Automated Operations, the Activity base that is usually used to in determining a pre-determined overhead rate are Machine hours.

It is standard practice to relate overhead to the Direct Labor involved in the production of a commodity and since in this case the direct Labor mostly consists of Machines (Automated) then it is best to relate activities to the Machine hours involved instead.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • New cola alternatives (Mecca Cola, Muslim Up, Arab Cola, and ColaTurka) sprang up after the military conflicts in the Middle Eas
    15·1 answer
  • "To get out the vote" is an example of what type of mission statement?
    9·2 answers
  • A and B are married and own property as tenants by the entirety. The property is worth $500,000. A incurs a debt of $100,000 and
    11·1 answer
  • Suppose you had to test how well two types of soap work. describe your experiment by using terms control and variable.
    8·1 answer
  • Mirage Inc., a management consulting firm, plans to increase its profits by expanding its services to target new customers. It w
    15·1 answer
  • Colorado Corporation's financial statements include the following information:
    5·1 answer
  • 1.Choose one option that defines Pathos:
    10·1 answer
  • The following data are available relating to the performance of Monarch Stock Fund and the market portfolio: Monarch Market Port
    11·1 answer
  • The Affordable Care Act authorizes a number of payment reform demonstrations. Group of answer choices True False
    12·1 answer
  • Who's good a economics?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!