1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
3 years ago
6

WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
wlad13 [49]3 years ago
8 0

A) Tonya bought 3 games at X price, so 3X would be total amount.

B) Tony's cost was 0.50 less than X, so x-0.50, he bought 4 games, so he spent 4(x-0.50).

C) Set those to equal to solve for x:

3x = 4(x-0.50)

D) Solve:

3x = 4(x-0.50)

Distribute:

3x = 4x - 2

Subtract 4x from both sides:

-X = -2

Multiply both sides by -1:

X = 2

E) Since X is the amount Tonya paid per game, Tony paid X - 0.50, so Tony paid 2 - 0.50 = $1.50 per game.

Check:

Tonya:  3x = 3(2) = $6 total

Tony: 4(x-0.50) = 4(2.00 - 0.50) = 4(1.50) = $6 total

VladimirAG [237]3 years ago
3 0

Answer:

Tanya game cost $2 each

a. Total cost for Tanya purchased game = 3x

b. Total cost for Tony purchased game = (x - 0.5)4 = 4x - 2

c. 3x = 4x - 2

d. 3x =  (x - 0.5)4

3x = 4x - 2

3x - 4x = -2

-x = -2

x = 2

both paid $6 to get the games Tony paid $1.5 for each game.

e. Tanya game cost $2 each

Step-by-step explanation:

cost of each of Tanya games = x

Each of Tony's game was $ 0.50 less than Tanya's  games

cost of each of Tony game = x - 0.5

Both of them paid the same amount

number of game bought by Tanya = 3

number of game bought by Tony = 4

Total cost for Tanya = 3x

Total cost for Tony = (x - 0.5)4

since both paid same amount

3x =  (x - 0.5)4

3x = 4x - 2

3x - 4x = -2

-x = -2

x = 2

Tanya game cost $2 each

a. Expression for Tanya purchased game

Total cost for Tanya purchased game = 3x

b. Expression for Tony purchased game

Total cost for Tony purchased game = (x - 0.5)4 = 4x - 2

Equation to see the cost of each person

3x = 4x - 2

solve the equation

3x =  (x - 0.5)4

3x = 4x - 2

3x - 4x = -2

-x = -2

x = 2

both paid $6 to get the games Tony paid $1.5 for each game.

cost of one Tanya game

Tanya game cost $2 each

You might be interested in
Ok I added the Pics to make it easy
Vitek1552 [10]

Answer:

Bill and Ted are going to order t-shirts for there school clubs. The t-shirts will have the club logo printed on the front. Bill and Ted ask two local t-shirt companies to give them a price. * Patty's Printing charges $21.50 for each t-shirt. * Sandra's shirts has a one-time set up fee for $63 and then charges $18 for each t-sh

Step-by-step explanation:

<u>Part 2: </u><u>Table Chart: </u>

Number of t-shirts: 2

Patty's cost: 43$

Sandra's cost: : 99$

Number of t-shirts: 4

Patty's cost: 86$

Sandra's cost: : 135$

Number of t-shirts: 6

Patty's cost: 129$

Sandra's cost: : 171$

Number of t-shirts: 8

Patty's cost: 172$

Sandra's cost: : 207$

Number of t-shirts: 10

Patty's cost: 215$

Sandra's cost: : 243$

Number of t-shirts: 12

Patty's cost: 258$

Sandra's cost: : 279$

Number of t-shirts: 14

Patty's cost: 301$

Sandra's cost: : 315$

Number of t-shirts: 16

Patty's cost: 344$

Sandra's cost: : 351$

Number of t-shirts: 18

Patty's cost: 387$

Sandra's cost: : 387$

<u>Part 3: Patty's Printing</u>

Linear equation = equation of a line= y=mx+b

y=21.5x

<u>Part 4: Sandra's Shirts:</u>

Linear equation = equation of a line= y=mx+b

y= 18x+63

<u>Part 5: Note to Jackie</u>

Dear Jackie, I recommend Sandra's shirts.

Write equations:

Sandra's Shirts = 18x+63

Patty's Printing = 21.5x

Sandra's Shirts: 495=18x+63 = 24 shirts

Patty's Printing: 495=21.5x = 23 shirts

<u>Part 6: Refute Jackie</u>

Sandra's Shirts is more expensive at the beginning, but as you buy more shirts (greater than 18), Patty's Printing becomes cheaper.

You should probably add to this, but I can't think of anything else.

<u>Part 7: Equality</u>

At 18 shirts (see table), the shirt cost is equal.

You should probably add to this, but I can't think of anything else.

18x+63=21.5x

Words of encouragement:

Good luck!

<u />

8 0
3 years ago
Please answer these 2 questions
Mamont248 [21]

Answer:

FINE ITS A AND B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the value for "x"?
Effectus [21]
The value of x is four
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A point P has coordinates (3,2) what are the new coordinates after reflecting point P over the y-axis
lara [203]
The x-coordinate changes from +3 to -3.  The y-coordinate stays the same.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP!! I AM REALLY STUCK
Shtirlitz [24]

Answer:

1. 0.85, 8/9, 0.92

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • What are the steps to this
    10·1 answer
  • Please help! I need to find the value of x. Thank you!
    14·1 answer
  • HURRRRRRYYYYYYY 1 QUESTION EXPERTS/ACE HELP QUICK!!!!!
    9·2 answers
  • the ordered pairs(1,4), (3,12), and (5, 20)represent the distance y that Jario walks after x seconds. Plot the ordered pairs on
    12·2 answers
  • What is 125 - (5-9)^3÷2
    9·1 answer
  • 6x + 18 = 3x - 12<br><br>solver for X​
    15·1 answer
  • Two buses leave a station at the same time and travel in opposite directions. One bus travels
    15·1 answer
  • Explain the steps to take when writing a coordinate geometry proof.​
    5·1 answer
  • Help plssssssssssssssssssss
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!