1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
3 years ago
10

An altitude of a right triangle to its hypotenuse divides this hypotenuse into two segments that measure 9cm, and 16cm. What are

the lengths of the legs of this triangle?

Mathematics
2 answers:
ozzi3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Let a be the length of the altitude, then from the given triangles, applying the basic proportionality theorem,  we get

\frac{BD}{AD}=\frac{DC}{BD}

⇒(BD)^{2}=DC{\times}AD

⇒(BD)^2=9{\times}16

⇒BD=\sqrt{144}

⇒BD=12 cm

Thus, the length of altitude is: 12 cm.

Now, \frac{AB}{AD}=\frac{AC}{AB}

⇒(AB)^{2}=220

⇒AB= 14.83 cm

Also, \frac{BC}{DC}\frac{AC}{BC}

⇒(BC)^{2}=400

⇒BC=20 cm

Thus, the lengths of the legs of this triangle are 14.83 and 20 cm.

makvit [3.9K]3 years ago
6 0

Answer:

15, 20

Step-by-step explanation:

Just cause

(Tales Theorem)

You might be interested in
The number 3453 has two 3 why does each 3 have different value
Usimov [2.4K]
The two 3s have different place values. The 3 on the left is in thousands place while the 3 on the right is in the ones place. we can also look at this vc by separating each digit ( 3000 + 400 + 50 + 3)

while the digits are the same, their place determines the value
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the fraction that is NOT in lowest terms . which of these fractions is not in lowest term?
Kisachek [45]

Answer:

14/21

Step-by-step explanation:

14/21 is divisible by 7, and can reduce to 2/3

6 0
3 years ago
Use the graph at the top to figure out the question. If someone could help they would be great! And brainliest.
mariarad [96]

Answer: A

Step-by-step explanation:

Each gallon costs 3 dollars.

8(gallons) times $3(for each gallon) = 24(dollars).

8 0
3 years ago
The ordered pair (10,3) is in quadrant:
RUDIKE [14]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

ordered pairs with both positive numbers are in Q1

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?
Xelga [282]
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a man uses a 11 foot bar to lift a 108 pound tire. he places a rock 2 feet the tire to act as the fulcrum. how much force must h
    15·1 answer
  • HElp me with this one but not with a big processs justa little one
    9·1 answer
  • How to change 12.13 inches into a mixed number?
    14·2 answers
  • Determine the range of the following function: y=√x
    13·1 answer
  • PLEASE HELP PLEASE SHOW WORK THANK YOU SOO MUCH THIS REALLY HELPED 20 POINTS!!!!!!
    7·2 answers
  • A 3-gallon bottle of bleach costs $13.92. What is the price per cup?
    14·1 answer
  • Name the algebraic property demonstrated in the example below: (1 point) If x = 3 and 3 = y, then x = y.
    7·1 answer
  • Jaime has 5 over 11 spaceof a project completed while Tim has finished 7 over 13 spaceof the same project.
    12·1 answer
  • Setting 7/3 equal to whuch ratio would result in a valid proportion 9/49 18/42 49/9​
    11·1 answer
  • Help me i need a a 80
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!