1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
3 years ago
5

How many ounces are in a pound?

Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
4 0
16 ounces is the correct [email protected]
You might be interested in
HELP NEEDED , YOU WILL GET 10 POINTS !
Nitella [24]

Answer:

stop cheating on your schoology test;)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the value of x.
Otrada [13]

Answer:

Step-by-step explanation:

<em>T</em><em>he algebraic expression should be any one of the forms such as addition, subtraction, multiplication and division. To find the value of x, bring the variable to the left side and bring all the remaining values to the right side. Simplify the values to find the result.</em>

8 0
3 years ago
William and his puppy Rover are out for a morning jog at a comfortable pace of 10 minutes per mile. If they keep up this pace fo
mojhsa [17]

Answer:

12 miles

Step-by-step explanation:

60 min in 1 hr and 10 min = 1 mile..... so 6, 10 min intervals..... and so 6 time 2 is 12

8 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please ASAP!!!!
seraphim [82]
The third one should be correct, “IMO” if the second person that answers agrees it’s 100%, I’ve had a question similar but I’m not sure exactly.. sorry tho, please lmk if somethings wrong “I will reply I’m not like those kids trying to get coins”
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Layla wrote a report on insects. She listed the lengths of a tiger beetles, carpenter ants, and aphids. The lengths were 1/2 inc
    10·1 answer
  • A spinner is spun 12 times.it lands 1 time on blue.what is the theoretical probability that it will land on blue?
    12·1 answer
  • Help on math please answer both
    10·1 answer
  • H=-16t^2+46t+6 after how many seconds will the ball hit the ground?
    14·1 answer
  • It cost Marc $29.75 a week to feed his dog .About how much does it cost him to feed his dog for 3 weeks?
    11·1 answer
  • A fair number cube is rolled, and a fair coin is tossed. Compare the probabilities. Choose from the symbols given.
    5·1 answer
  • Please help me white this it will be in the Picture. And do not look at Number 3
    10·2 answers
  • Calculate 50% of 200
    12·2 answers
  • What is the value of Y
    9·2 answers
  • Plz answer this question
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!