1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
3 years ago
13

A triangle with angle measures of 20° and 30° is a (FILL IN THE BLANK) triangle.

Mathematics
1 answer:
White raven [17]3 years ago
7 0
Obtuse triangle, if the two angles add up to 50 degrees and a whole triangle equals 180 degrees. That means the third angle is greater than 90 degrees and only obtuse angles are greater than 90 degrees
You might be interested in
Solve the equation 1.5y < -6.75
finlep [7]
1.5y < -6.75

First, divide both sides by '1.5'.
\frac{-6.5}{1.5}
Second, since 4.5 × 1.5 = 6.5, simplify the fraction to '-4.5'
y \ \textless \  -4.5

Answer: y < -4.5

7 0
3 years ago
Please answer this correctly
Leno4ka [110]
Yes ,...........:) ,:v
5 0
3 years ago
What's it take for someone to help me with this problem ;-;
Colt1911 [192]

Answer:

x = 8 degrees

Step-by-step explanation:

The thing in red says "vertically opposite"

3 0
3 years ago
1.5r-3r+8r+2.5r=<br> please show me what the equation is in simplest form thanks
sladkih [1.3K]

Answer:

12.5r

Step-by-step explanation:

You just add all the numbers together and then add the r at the end it’s pretty easy when you know that

7 0
4 years ago
lyle bought a baseball card for 800 dollars. if the value of the card decreases by 1.5 percent each year, find the value of the
NemiM [27]

Answer:

667.30

Step-by-step explanation:

Well we can right this equation as 800(.985)^x  it's an exponential function then we substitute x for 12 and get 667.30

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the names of four <br> coplanar points
    12·1 answer
  • Five pounds is 2.268 times as heavy as one kilogram. How many times as heavy is two pounds than one kilogram?
    12·2 answers
  • BRAINLIESSSTTT!!!
    15·2 answers
  • HELP if correct I give the best rating.
    6·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • What percentage of 9th-grade boys are likely to be involved in drinking?
    7·2 answers
  • Write the equation in standard form and give the values of a, b, and c.<br> y = -5x + 1
    6·1 answer
  • M∠LON = 7x-92 and m∠MON = 6x+12
    10·1 answer
  • A gardener makes a new circular flower bed. The bed is teen feet in diameter. Calculate the circumference and the area of the ci
    15·1 answer
  • Need help with math problems give 5 stars and good rating if you do a math problem
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!