1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodka [1.7K]
3 years ago
7

Suppose that for a particular firm the only variable input into the production process is labor and that output equals zero when

no workers are hired. In addition, suppose that the average total cost when 5 units of output are produced is $30, and the marginal cost of the sixth unit of output is $60. What is the average total cost when six units are produceda. $10
b. $25
c. $30
d. $35
Business
1 answer:
antiseptic1488 [7]3 years ago
3 0

Answer:

d. $35

Explanation:

   (1)                            (2)                                              (1) × (2)

No of units          Avg total cost   Marginal Cost   Total Cost  

5 units                      $30                        -                       $150               -                    

6 units                      $35                        $60                 $210      

Total Cost for 6 units = 150$ + $60 (marginal cost) =  $210

Average total cost = $210 ÷ 6 units = $35

Marginal cost is the change in total cost when an additional unit of output is produced.

Average total cost is the total cost per unit of output produced.

You might be interested in
Cynthia always buys whichever brand of paper towels is on sale, even if it is not the highest quality towel. her paper towel buy
Ann [662]

Single feature model

In this case, the single feature that Cynthia cares about is price. The single feature model works well for simple decisions, but most purchases require more thought. For example, buying a house based solely on price would be a terrible idea because it might be in a bad neighborhood or terrible condition.

6 0
3 years ago
The intended audience for the memo is___________.The tone of the memo should be________.Finally, the purpose of the memo is_____
amid [387]

The intended audience for the memo is <u><em>all company employees</em></u>. The tone of the memo should be <em><u>formal</u></em>. Finally, the purpose of the memo is <u><em>to make sure employees understand and follow the updated dress code</em></u>.

7 0
2 years ago
Read the following stock quote. Did the stock price increase or decrease?
Nata [24]
Increased

It’s a positive number
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You would like to compare your firm's cost structure to that of your competitors. However, your competitors are much larger in s
Mashutka [201]

Answer:

b. Common-size income statement

Explanation:

The common-size income statement refers to the income statement which show the each item of the income statement with respect to the percentage of sales revenue.

It helps to analyze the company overall productivity, financial position, performance of the company that helps the company to compare with its competitors.

6 0
3 years ago
Which technology will a business use to identify unauthorized access to intranet sites or files by its employees?
Brums [2.3K]

your answer is computer forensics

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company is investing in a solar panel system to reduce its electricity costs. The system requires a cash payment of $125,374.6
    15·1 answer
  • Confirmatory value is an ingredient of the primary quality of
    11·2 answers
  • What are a list of items that the most price elastic demand​
    9·1 answer
  • Major American car manufacturers are offering buying incentives to newly graduated college students who traditionally have littl
    12·1 answer
  • Why planes fly today
    13·2 answers
  • At the beginning of the year, Smith, INc., budgeted the following: Units: 10,000 Sales: $100,000 Total variable expenses: $ 60,0
    15·1 answer
  • In addition to evaluating the vendors' responses from the formal rfp process, what other type of data collection for a leading c
    7·1 answer
  • When a firm produces one more unit of output the total revenue increases from $838 to $973, and the total cost increases from $5
    12·1 answer
  • TRADE OFFER<br> I receive your laugh you receive meme and points
    12·1 answer
  • At the beginning of the year, SnapIt had $10,000 of inventory. During the year, SnapIt purchased $35,000 of merchandise and sold
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!