1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
8

I need help. once again. bahahaha

Mathematics
1 answer:
katrin [286]3 years ago
5 0

Answer:

letters d. and e.

You might be interested in
Please help!! (Number 73)
Rasek [7]
So hmm notice the picture below

one is 7x5x1.75 the volume of a rectangular prism is V = length * width * height

so 7*5*1.75 gives us 61.25 ft³

the second one, is larger by some width and length we dunno, but we know that it required that 61.25 plus an extra 17.5 to fill it up, so its volume is 61.25 + 17.5 or 78.75

the height is the same... so \bf V=l\cdot w\cdot h\qquad 
\begin{cases}
l=length\\
w=width\\
h=height\\ --------\\
h=1.75\\
V=78.75
\end{cases}\implies 78.75=lw\cdot 1.75
\\\\\\
\cfrac{78.75}{1.75}=lw\implies 45=lw

so.. if you factor 45, to two factors, one will be the length, the other the width

3 0
3 years ago
If a dolphin eat 30 pounds of fish per day how much will it eat in 30 days
alexgriva [62]

Answer:480 pounds


Step-by-step explanation: 30 pounds a day equals 210 a week and 30 days equals 2 weeks and 2 days. 210 pounds of fish every week for 2 weeks equals 420 pounds plus 60 from the other 2 days equals 480


6 0
3 years ago
Which number is postitive, 45, -8, -45, -8
musickatia [10]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

if it has a subtraction or negative dash in front its negative.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solving a System of Linear Equations: Substitution
CaHeK987 [17]

Answer:

where is the picture of the tables

3 0
2 years ago
A number, added to its three quarters, is equal to its double decreased by 6. What is the number
faust18 [17]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

i hope this is helpful........

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A punch recipe calls for twice as much lemonade as lime soda.
    5·1 answer
  • Khaleem wanted to draw a triangle where the sides measured 5 cm, 8 cm, and 7 cm. How many unique triangles could Khaleem draw th
    13·2 answers
  • A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. How many gallons were used each hour? Please show work.
    13·1 answer
  • What is 6 more than 5 times the measure number of mn , what is m np
    14·1 answer
  • Equation with angles can someone help me please
    13·1 answer
  • How much interest is earned in 2 years on an investment of $2,000? The interest rate
    13·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • HELP IM GOING TO CRYY!!! Find the total area of the figure below. Round your answer to the nearest tenth.
    12·1 answer
  • HEY YALL CAN U HELP PLZ THANK U
    13·1 answer
  • Zack took out a 30-year mortgage for $70,000 at 9%. How much is his monthly mortgage payment? please explanation.. I assume $630
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!