1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
3 years ago
12

The equation of the parabola whose focus is at (7, 0) and directrix at x = -7 is:

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]3 years ago
8 0

the answer is x=(1/28)y^2

You might be interested in
D is not the answer
Georgia [21]
The answer is b 5x-y=7 2x+y=0
4 0
3 years ago
Estimated m 60=4m <br><br><br><br><br> 4x0=
11111nata11111 [884]

[ Answer ]


M = <em><u>15</u></em>

4 * 0 = <u><em>0</em></u>

[ Explanation ]


60 / 4 = 15

15 * 4 = 60



4 * 0 = 0


<> Eclipsed <>


4 0
3 years ago
Write the ratio as<br> fraction in simplest form, with<br> 16 gal to 72 gal
V125BC [204]

Answer:

2/9

Step-by-step explanation:

16/72 simplify in calculator =2/9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jeremy’s pay started at a $500 per week. Every year his pay will increase by $25 per week. Write an equation that models his wee
algol [13]

Answer:

W = 500 + 25x

Step-by-step explanation:

Jeremy’s pay started at $500 per week. Every year his pay will increase by $25 per week.

Now, after x years his pay per week will increase by $(25x).

Therefore, if we model the weekly payment of Jeremy by an equation, then it will be given by

W = 500 + 25x

where W is his weekly payment after x years. (Answer)

8 0
3 years ago
I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples
VladimirAG [237]
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A bakery sells a giant decorated cookie for birthdays. The area of the cookie is about 113 square inches. What is the circumfere
    6·1 answer
  • Do the values in the table represent a proportional relationship? HELP ASAP!!!!
    12·2 answers
  • As part of a word working project Jordan made the figure above out of wooden building blocks how much space does the figure he m
    6·1 answer
  • What is the modulus of |9+40i|?
    5·2 answers
  • What is 75% as a fraction in simplest form
    14·1 answer
  • Find the missing value. Sin ___= 8/15
    11·2 answers
  • I NEED THIS REALLY QUICK ILL GIVE BRAINLIEST AND 5 STARS PLEASE AWNSER
    13·2 answers
  • Plzzzz help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    5·1 answer
  • Help please. due today, giving out brainliest to best answer
    9·1 answer
  • Given that 24w = 14ten .Find the unknown base​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!