The answer is b 5x-y=7 2x+y=0
[ Answer ]
M = <em><u>15</u></em>
4 * 0 = <u><em>0</em></u>
[ Explanation ]
60 / 4 = 15
15 * 4 = 60
4 * 0 = 0
<> Eclipsed <>
Answer:
2/9
Step-by-step explanation:
16/72 simplify in calculator =2/9
Answer:
W = 500 + 25x
Step-by-step explanation:
Jeremy’s pay started at $500 per week. Every year his pay will increase by $25 per week.
Now, after x years his pay per week will increase by $(25x).
Therefore, if we model the weekly payment of Jeremy by an equation, then it will be given by
W = 500 + 25x
where W is his weekly payment after x years. (Answer)
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25