1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
9

SIMPLIFY THE EXPRESSION

Mathematics
1 answer:
ankoles [38]3 years ago
8 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

when you have the same bases but different exponents, for example (X ^ 3 / X ^ 1) = (X ^ 2) this should be the same in the problem for each one with (r, s, t)

You might be interested in
A collection of dimes and nickels is worth $5.60. The ratio of dimes to nickels is 3:2. How many dimes and how many nickels are
Arturiano [62]

Answer:

42 and 28 respectively

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ answer quick!!!!!
Blizzard [7]

Number of items sold by Shelley = 3 items.

Let us assume cost of each item sold by Shelley = $ x each.

Total cost of 3 items for Shelly sold = 3*x = 3x.

Number of items sold by Billy Bob = 4 items.

The cost of each item sold by Billy Bob = $2.25 less than the items that Shelley bought = $(x-2.25) each.

Total cost of 4 items for Billy Bob sold = 4*(x-2.25) = 4(x-2.25).

Both Shelley and Billy Bob paid the same amount of money. So, we can setup an equation now.

a) Total cost of 4 items for Billy Bob sold=Total cost of 3 items for Shelly sold.

4(x-2.25) = 3x

b) Solving equation for x now.

Distributing 4 over (x-2.25), we get

4x - 4*2.25 = 3x.

4x -9 = 3x.

Adding 9 on both sides, we get

4x -9+9 = 3x+9

4x =3x+9.

Subtracting 3x from both sides, we get

4x-3x =3x-3x+9.

x = 9.

c) Checking the solution of the equation by plugging x=9 in equation we got above.

4(x-2.25) = 3x  => 4(9-2.25)= 3*9

               => 4*6.75 = 27

               => 27 = 27.

We got left side = right side. So the solution x=9 is correct.

d) The cost of each item sold by Billy Bob = 9-2.25 = $6.75

Therefore, the cost of each item sold by Shelley is $9 and cost of each item sold by Billy Bob is $6.75.

3 0
3 years ago
QUESTION 2
gregori [183]

Answer:

Step-by-step explanation:

ppleasepplease share the answers when got them

3 0
2 years ago
PLZ HELP ITS DUR RIGHT NOW AND PLZ ANSWER TRUTHFULLY
yuradex [85]

Answer:

x=141

Step-by-step explanation:

(n-2)•180 = Sum of all the interior angles

n = # of sides

(7-2)•180

5•180

900= Sum of all the interior angles

Add all the angles and equal them to 900

125+122+131+x+7+x+107+x-15=900

Add all the numbers up first on the left side

477+3x=900

3x=423

x=141

5 0
2 years ago
(3.2 x 10^14) (5.1 x 10^2) in scientific notation
tresset_1 [31]
Those expressions are already in scientific notation.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for r. s=2πrh
    11·1 answer
  • Every item in a store is discounted by 20%. Paige buys T-shirts that regularly cost $15 during the sale. She also pays 6.5% in t
    15·2 answers
  • What is Y=x divided by 4
    9·1 answer
  • Find the ratio of the perimeters and the ratio of the areas of the larger rectangle to the smaller rectangle.
    6·1 answer
  • Can someone help me with a and c only ​
    13·1 answer
  • Find g(x)-f(x). g(x)=x^2+1 and f(x)=2x+5
    12·1 answer
  • If 15 is 25% of a value, what is that value? A. 60 B. 65 C. 40 D. 75
    5·1 answer
  • Whats the ration of 2 feet to 39 inches​
    8·1 answer
  • Which shows the mixed number for 13/3? <br> 4 1/3 or<br> 1 3/3 or <br> 4 2/3
    10·1 answer
  • Arelli uses 8.4 pints of blue paint and white paint to paint her bedroom walls. 3 4 of this amount is blue paint, and the rest i
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!