1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
just olya [345]
3 years ago
15

a loan of $940 was repaid at the end of 12 months with a check of $960 What annual rate of interest was changed

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
4 0
960=940×12, 960=11,280
960÷11,280= 0.085 and that is the answer.
You might be interested in
Angela works 18 hours a week for 12 weeks in the summer at the local swimming pool as a life guard. She earns $13 per hour. Her
Musya8 [376]
The whole 12 weeks she will make $2,172.

Her employer takes $421.2 for federal income tax.
Her employer takes $174.1 for Social Security.
Her employer takes $40.7 for Medicare.

She makes $181 a week.
6 0
3 years ago
the marine-life store would like to set up fish tanks that contain equal numbers of angel fish, swordtails, and guppies. what is
Arlecino [84]
6 tanks
12 / 6 = 2
24/ 6 = 4
30 / 6 = 5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help … will mark brainliest
vlada-n [284]

Answer:

k = 3

Step-by-step explanation:

Expanding the first term, we find 1/x at 10(kx)²(1/x)³ = 10k²/x

Expanding the first term, we find 1/x at 8*1⁷(-2/x)¹ = -16/x

Then

10k² - 16 = 74

k = 3

4 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find two consecutive integers such that the smaller integer is six more than twice the larger integer
ZanzabumX [31]
Let the integers be x and x+1.

x = 6 + 2(x + 1)

x = 6 + 2x + 2

x = -8

Hence, the integers are -8 and -7.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The distance between the cities Atlanta and Indianapolis is 540 miles. A motorcycle's speed is 48 mph. For a car it takes 2.25 h
    6·1 answer
  • Cameroon corp. manufactures and sells electric staplers for $15.90 each. if 10,000 units were sold in december, and management f
    7·1 answer
  • Tomas learned that the product of the polynomials (a + b)(a2 – ab + b2) was a special pattern that would result in a sum of cube
    13·2 answers
  • Can someone help me with this problem! My smoll brain cant figure it out
    12·1 answer
  • What is the cubic root of 880
    12·1 answer
  • What is the value of the expression shown below?
    5·1 answer
  • 4.012+ S equals 5.313
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ME ASAP!!! GIVING BRAINLIESTTO THE QUICKEST ADN RIGHT ANSWER!!!!!!!
    10·2 answers
  • The length of a rectangle is 50 meters. This is 6 meters more than twice the width. find the width
    14·1 answer
  • What type of triangle is this?<br> 5<br> 7<br> 8<br> acute<br> obtuse
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!