1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
5

Tickets to a play cost $14 each by mail, plus a $2 processing fee for each order of one or more tickets. Write a rule to describ

e total cost as a function of the number of tickets t.
Mathematics
1 answer:
77julia77 [94]3 years ago
3 0
$14t +2t= total cost or 16t= total cost
You might be interested in
A 20-ounce soda cost $1.20. How much does the soda cost per ounce?​
Andre45 [30]

Answer:

Your answer is 0.06, hun!

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 20 = 0.06

Stay happy-Livia

3 0
2 years ago
How to find factors of any numbers?
JulijaS [17]

Answer:Find all the numbers less than or equal to the given number.

Divide the given number by each of the numbers.

The divisors that give the remainder to be 0 are the factors of the number.

Step-by-step explanation:Find all the numbers less than or equal to the given number.

Divide the given number by each of the numbers.

The divisors that give the remainder to be 0 are the factors of the number.

3 0
2 years ago
Pls help.................
Crank
The correct answer is u multiple it by 5 then u move it directions
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
M+9=2<br> find out what m=
I am Lyosha [343]

Answer:

m= 9-2

m= 7

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
The interior angles of a triangle have measures (2x−5)° , (4x−1)° , and 30°. What is the value of x? Enter your answer in the bo
alexdok [17]
We know that

<span>the sum of the internal angles of a triangle is 180 degrees
</span>so
(2x-5)+(4x-1)+30=180
6x+24=180
6x=156
x=26°

the answer is
x=26°
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mark has 36 drawings of horses and 4 drawings of spaceships. write and solve an equation to find how many times as many drawings
    6·2 answers
  • I need the answer to this problem.
    13·2 answers
  • During summer, when the snow melts, the water level of the Yukon River increases. If the water level of the river increased by 2
    5·1 answer
  • If two angles are supplement of each other, then one of the angles must be acute
    6·1 answer
  • Team A and Team B play in a competition.
    15·2 answers
  • Check all of the correct solutions to this problem
    8·1 answer
  • The cost of a pack of 12 pens is $3.24. Find the the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the neare
    5·2 answers
  • Anna deposits $950.00 into a savings account with an annual simple interest rate of 3.75%. How much money will Anna have at the
    5·1 answer
  • PLZ HELP ME!!! NO LINKS PLZ!!!!!!
    15·1 answer
  • You ride the subway about 45 times per month. should you buy the monthly pass
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!