Answer:
D) 28.762 cm
Step-by-step explanation:
Answer:
32.25
Step-by-step explanation:
First lets get the total weight that Hailey bought, that is working with fractions:
1 3/7 = 7/7 + 3/7
= 10/7 = 1.43
so we use a rule of three to solve this:
1.43 kg ------> $13
1 kg --------> x
x = (1)(13)/(1.43)
x = 9.09
therefore a 1kg of sliced salami costs $9.09
285 + 617 = 902
902 - 620 = 282
Answer: 282