1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SashulF [63]
3 years ago
6

A dinner at a restaurant cost 54.30 dollars.if an 18% tip is given to the server,how much was the total cost of the dinner?

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
5 0

Answer:


Step-by-step explanation:

$64.07

You might be interested in
Deva bought 9 1/2 m of cloth for rupees 28 1/2.Samruth buys 26 1/3 m of same cloth. how much should samruth pay the shopkeeper?
likoan [24]

For this case we can make the following rule of three:

9 1/2 m --------------> 28 1/2 rupees

26 1/3 m -------------> x

From here, we clear the value of x.

We have then:

x = (\frac{26+\frac{1}{3}}{9+\frac{1}{2}}) (28+\frac{1}{2})

Rewriting we have:

x = (\frac{\frac{79}{3}}{\frac{19}{2}}) (\frac{57}{2})

x = (\frac{158}{57}) (\frac{57}{2})

x = \frac{158}{2}

x = 79

Answer:

samruth should pay 79 rupees to the shopkeeper

5 0
3 years ago
Pls help im not smart enough ;-;
evablogger [386]
PART1:

First Combination:
Pizza ($7) + Chicken Strips ($6) + Biscuits ($3) + Grapes ($4) = $20

Second Combination:
Dog Food ($13) + Bread ($3) + Crackers ($2) + Broccoli ($2) = $20

Third Combination:
Shampoo ($4) + Tissues ($3) + Pizza ($7) + Eggs ($3) + Biscuits ($3) = $20


PART 2:

First Combination:
$7.20 + $5.70 + $2.90 + $3.70 = $19.60
No, I wouldn’t have gone over the limit

Second Combination:
$13.40 + $3.50 + $2.00 + $1.90 = $20.80
Yes, I would have gone over the limit

Third Combination:
$3.50 + $2.60 + $7.20 + $2.50 + $2.90 = $18.70
No, I wouldn’t have gone over the limit

Hope this helps!!



7 0
3 years ago
2c-5=9 Please Help! And show work!!
larisa [96]
2c=14 (move 5 to the other side by adding it to 9)
c=7 (divide by 2 to get c on its own)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help me solve: 7/8 * 1/4<br> Please give your answer in simplest form, Thank You!
alukav5142 [94]
Make them the same demonatator so 7/8 times 2/8 which equals 14 over 8 for a mixed number of 1 6/8
7 0
3 years ago
Write a rule for the nth term of the arithmetic sequence:<br><br> a11= 50, d = 7
ivolga24 [154]

Answer:

Required rule for n^{th} is a_{n}=7n-27.

Step-by-step explanation:

Given that,

a_{11} = 50,\  \  d=7

From the question: we have to write the n^{th} term of Arithmetic sequence.

Arithmetic Sequence or Arithmetic progression (A.P) : It is a sequence which possess that difference between of two successive sequence is always constant.

                a_{1} ,a_{2},a_{3},a_{4}.....................a_{n-1},a_{n}

                                        where, a_{1} is the first term of A.P

                                                     d is the common difference.

                                                     a_{n} is the last term or general term.

The above sequence to be in A.P then their common difference should be equal.

          d=a_{2}-a_{1} =a_{3}-a_{2}=a_{4} -a_{3} ..........................a_{n}-a_{n-1}

Now, Formula of General Term is a_{n}=a+(n-1)d

So,                                                    a_{11}= a+(11-1)d\\        a_{11} = a+10d

 Substituting the value of   a_{11} = 50,\  \  d=7 we get,

                                                         50=a+10\times7\\50=a+70\\a=-20

Then General term (a_{n}) of given data is

                                                         a_{n}=-20+(n-1)7\\a_{n}=-20+7n-7\\a_{n}=7n-27

Therefore, Required rule for n^{th} is a_{n}=7n-27.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An example of coplaner points
    6·1 answer
  • .51 as a fraction in simplest form
    7·2 answers
  • Phil received a prize of xxx dollars from a poker tournament. The tournament cost him 100100100 dollars to enter.
    10·1 answer
  • The cost of a phone plan Q is $10 per month plus $0.14 per minute. Phone plan R cost $7 per month plus $0.17 per minute. If Anth
    8·1 answer
  • 7 is greater than w, and w is greater than 2 <br><br> use w only once in your inequality
    5·1 answer
  • A pharmacy uses 4 x 10 to -3 liter of an ingredient in one dose of medication. The ingredient comes in a 2 liter bottle. How man
    6·1 answer
  • Please help, answer both questions correctly and i'll give brainliest
    11·2 answers
  • I don’t think you really see it but if you can please help me I’m to lazy
    14·1 answer
  • What is the equation that represents the line that passes through the points (9, -2) and (12, -5)?
    8·1 answer
  • 7y -2 = 26 help me please<br> Y=
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!