1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
8

d) As a smart consumer, you are always on the lookout for sales, coupons, and rebates. While shopping for new clothes, you notic

e that one particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price. You also have a coupon for $10 off a $40 purchase. Coupons are applied after the 20% discount is taken. If each shirt originally costs $17.99, how many shirts would you need to buy to be able to use your coupon? Show your work
Mathematics
2 answers:
nasty-shy [4]3 years ago
7 0
You’d have to buy 3 shirts, with the 20% off the shirts would come out to $14.39. So $14.39 x 3 = $43.17. Now with the $10 off a $40 purchase your total cost would be $33.17.
Ivanshal [37]3 years ago
5 0

Answer:

You need to by 3 shirts so that you can use your coupon.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

One particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price. Each shirt originally costs $17.99

Now calculate the price of each shirts after 20% off.

If the off is 20% that means you need to pay 80% of the original cost.

Now the 80% of $17.99 is:

\frac{80}{100}\times 17.99=0.80\times 17.99=\$14.392

The cost of each shirt after sale is $14.392

Now you also have a coupon for $10 off a $40 purchase.

We wants the total should be more than $40, Multiply the cost of each shirt with 3 gives the cost greater than $40.

\$14.392\times 3=43.176

Now the total cost is greater than $40 and you can use a coupon for $10

Thus, you need to by 3 shirts so that you can use your coupon.

You might be interested in
If a tower casts a shadow 11 feet long the distance from the top of the tower to the end of the shadow is 61 feet .. How many fe
Svetach [21]
Use\ the\ Pythagoras\ Theorem:\\\\H^2+11^2=61^2\\\\H^2+121=3721\ \ \ \ |subtract\ 121\ from\ both\ sides\\\\H^2=3600\\\\H=\sqrt{3600}\\\\\boxed{H=60}\\\\Answer:Tower\ is\ 60\ feet\ tall.Answer here

8 0
3 years ago
Help 10 points and explain how you get the answer.
Alenkinab [10]

you solve the square root of 54a*7b*3

6 0
3 years ago
100 points! Please help asap! Look at the picture attached. My teacher said that both 1 and 2 are neither can someone explain wh
Neko [114]

Answer:

Your teacher is right, there is not enough info

Step-by-step explanation:

<h3>Question 1</h3>

We can see that RS is divided by half

The PQ is not indicated as perpendicular to RS or RQ is not indicates same as QS

So P is not on the perpendicular bisector of RS

<h3>Question 2</h3>

We can see that PD⊥DE and PF⊥FE

There is no indication that PD = PF or ∠DEP ≅ FEP

So PE is not the angle bisector of ∠DEF

6 0
3 years ago
Nick gets out of school at 2:25 pm he has a 15min ride home on the bus then goes on a 30 min bike ride then spends 55 min doing
klasskru [66]
Your answer to the question would be 4:05.
6 0
2 years ago
She starts at 37.
Anvisha [2.4K]

Answer:

B. 37 + 7 = 44

Step-by-step explanation:

If she jumps 4 more after jumping 3 to 40, means it's 4 + 3 = 7 and it reaches 44.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • THIS IS DUE TODAY I NEED HELP!!!!!<br> PLEASE HELP ME!!!
    8·1 answer
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?
    11·1 answer
  • -4(6x+3)= -12(x+ 10)
    14·1 answer
  • Summative practice
    5·1 answer
  • Suppose that you receive $18 worth of pleasure from the first hole of golf played and your additional pleasure from succeeding h
    9·2 answers
  • Find the area of this shape. The area of this shape is _______ square centimeters.
    5·2 answers
  • Square ABCD is shown below.
    11·1 answer
  • A lawn care company sells grass seed by the pound. There is one price per pound up to 5 pounds and a lower price per pound for e
    11·1 answer
  • Can someone help me with this answer plsss
    10·1 answer
  • Please answer by today, brainliest will be given when the option is available :)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!