1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MatroZZZ [7]
3 years ago
13

Find the 10th term of the sequence defined by the rule, f (n) = 4n - 3.

Mathematics
1 answer:
DiKsa [7]3 years ago
6 0

Answer:

<h3>                f(10) = 37</h3>

Step-by-step explanation:

f(n) = 4n - 3

f(10) = 4×10 - 3 = 40 - 3 = 37

You might be interested in
To start a board game,the player who rolls two sixes gets to go first.What is the probability that a player will roll two number
emmainna [20.7K]

Answer I believe that the answer is 1/36.

Step-by-step explanation: I just toke the test and got it right.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME HELP ME! I NEED HELP!!!!!!!!!!!
goldfiish [28.3K]

Answer

D.

Step-by-step explanation:

48/4=12

$12 for 1 adult

10-4=6

42/6=7

$7 for 1 child

6 0
3 years ago
You're planning to visit with seven clients today and you estimate that at most each client will require 3/4 of an hour of your
erma4kov [3.2K]

Answer:

45 mins

Step-by-step explanation:

Estimated time it would take to visit with each client = fraction of time required for one client x 60 minutes

3/4 x 60 = 45 minutes

time it would take to visit with 7 clients = 7 x 45 minutes = 5hours 25 mins

5 0
3 years ago
In 2008 a house is worth $350 000.
julsineya [31]

Answer:

The value of 2008 is 112% of the Value of 2007.

But we need 100% of the year of 2007.

So 350000/112=3125=>1%

3125*100=312500=>100%

The answer is $312500

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the cost per unit called
lord [1]
A unit cost<span> is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one </span>unit<span> of a particular product or service. </span>Unit costs<span> include all fixed </span>costs<span>, or overhead </span>costs<span>, and all variable </span>costs<span>, or direct material </span>costs<span> and direct labor </span>costs<span>, involved in production.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Hannah has 36 space rocks total. How many more purple rocks Does Hannah have been blue rocks?
    13·1 answer
  • What is larger 2.044 or 2.04
    12·2 answers
  • CORRECT ANSWERS ONLY
    10·2 answers
  • A rectangular table is four times as long as it is wide. If the area is 36 ft2, find the length and the width of the table.
    6·2 answers
  • I need help please explain how to do these two question as I did the rest of them. I just don't understand these.
    15·1 answer
  • 72% of what number is 27?
    12·2 answers
  • Help<br> Where is f(t) = g(t)?<br> What is f(0)?<br> What is g(0)?
    6·1 answer
  • Why are arithmetic sequences discrete data?
    10·2 answers
  • Suppose that 40 deer are introduced in a protected wilderness area. The population of the herd
    10·1 answer
  • Hector purchased a 20-ounce bottle of mustard for $2:80 what is the cost of the mustard per ounce?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!