I uploaded the answer to a file hosting. Here's link:
bit.
ly/3a8Nt8n
Answer:
2/8 is simplest form is 1/4 and 5/8 in simplest form is just 5/8
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is D.
Step-by-step explanation:
Because Chicago and Miami are the only places on the table that are both in North america and are cities.
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.
Answer:
option 2
Step-by-step explanation:
I'm using the assumption that he will have to pay for 4 years (as stated in the problem). You will need the length of time he would be making payments (in months) or the total cost of the vehicle to solve this problem.
4 years = 12 x 4 = 48 months
Option 1: 500 + 195 (48) = 500 + 9360 = 9,860
Option 2: 4,000 + 55 (48 - 6) = 4,000 + 55 (42) = 4,000 + 2310 = 6310
If he can wait six months, it will save him about $3,500 to go with Option 2.