1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
3 years ago
9

The graph of 3x - 2y = 6 does not pass through? (4,-3) (4/3,-1) (-2,-6)

Mathematics
1 answer:
victus00 [196]3 years ago
3 0

(4,-3) does not pass through the graph

If you put (4, -3) into the equation you get 18

If you put (4/3, -1) into the equation you get 6

If you put (-2, -6) into the equation you get 6

You might be interested in
Find the area of the shape shown below.
oee [108]

Answer:

=6 units squared

Step-by-step explanation:

area=1/2h(a+b)

        =1/2×2(4+2)

        =6

7 0
4 years ago
Simplify 4 to the seventh power over 5 squared all raised to the third power . (4 points)
julsineya [31]

Answer: The answer is C, 4 to the 21st over 5 to the 6th power.

4 0
2 years ago
Write an inequality for the given statement: The sum of x and 25 is less than 75.
Kaylis [27]
That statement would be best express by " x + 25 < 75 ". Since the statement says the sum of x and 25, thus, it will be x + 25. Then it also states that the sum is less than 75, so the best expression would be " < 75".
4 0
3 years ago
A) How many cups of flour are there in 6 servings? How many cups of flour are there per serving? Show your work. (2 pts)
Serjik [45]
A recipe calls for 1 1/2 cups of flour, 3/4 cup of white sugar, and 1/3 cup of brown sugar. The recipe makes 6 servings

A) How many cups of flour are there in 6 servings? 1 1/2 cups
How many cups of flour are there per serving? Show your work. (2 pts)
1 1/2 ÷ 6 = 3/2 x 1/6 = 3/12 = 1/4 cups for 1 serving

b) How many total cups or sugar (white and brown) are there in 6 servings?
3/4 + 1/3 = 9/12 + 4/12 = 13/12 = 1 1/12
How many cups of sugar are there per serving? Show your work. (2 pts)
1 1/12 ÷ 6 = 13/12 x 1/6 = 13/72 cups of white and brown sugar


c) Suppose you modify the recipe so that it makes 8 servings. How much more flour do you need if you already have enough for 6 servings. Show your work. (2 pts)

Flour for 6 servings = 1 1/2 cups
Flour for 1 serving = 1/4 cups
Flour for 8 servings = 1/4 x 8/1 = 8/4 = 2 cups for 8 servings
3 0
4 years ago
Toby just graduated from four years of college. at the beginning of each year, he took out a stafford loan with a principal of $
Mila [183]

If he starts paying after four years, the worth of the loans by then is b. $31,616.16

<h3>What is a Loan?</h3>

This refers to the amount collected from a lender to be repaid after a given time, usually with added interest.

Hence, we can see that:

The effective monthly interest rate is:

i = 0.053/12 = 0.0044

The effective annual interest rate is:

i = (1 + 0.0044)^12 -1 = 0.0543

The present worth of all the loans is:

P = 6125 + 6125 (1 + 0.0543)^-1 + 6125 (1 + 0.0543)^-2 + 6125(1 + 0.0543)^-3

P = $22,671.40

If he pays them prompty, then the total lifetime cost would be

P = 22671.40 (1 + 0.0543)^4 = $31,616.16

Read more about loans here:

brainly.com/question/2363571

#SPJ4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Distance between these points.<br>R(-1,0), 5(8,6)​
    5·1 answer
  • Which expression represents the phrase?
    6·1 answer
  • Lebron James and Steph Curry went up against each other in the NBA finals. Lebron scored 2 points every 3 minutes, and Curry sco
    14·1 answer
  • Identify the linear term in the function of y = 2x2 − 5x − 12
    7·1 answer
  • Ken drew a pair of intersecting rays and marked the angle between them.
    15·2 answers
  • Set up the equation relating the new ratio of broth
    11·2 answers
  • At the farmers market, 1/3 of the farmers sell vegetables. Of those selling vegetables, 1/3 of them sell broccoli. What fraction
    10·1 answer
  • Write an equation in point-slope form of the line that passes through the given point and with the given slope m.
    7·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • Write an equivalent expression for 6(3g + 2) - 2g. Simplify the expression.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!