1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
5

Select the function that represents the simple interest formula.

Mathematics
2 answers:
Sav [38]3 years ago
6 0

Answer: It is B have a nice day

Step-by-step explanation:

zalisa [80]3 years ago
4 0

Answer: B- A(n) = P+(n-1)i•P, where n is a positive integer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A 97% confidence interval for the mean of a population is to be constructed and must be accurate to within 0.3 unit. A prelimina
ivann1987 [24]

Answer:

The sample size will be "102.5494 \sim 102". A further explanation is given below.

Step-by-step explanation:

Let the sample size will be:

= n

The given values are:

Standard deviation,

= 1.4

ME,

= 0.3

As we know,

⇒ n=(Z \frac{a}{2}\times \frac{SD}{E})^2

On putting the estimated values, we get

⇒    =(2.17\times \frac{1.4}{0 .3})^2

⇒    =(\frac{3.038}{0.3})^2

⇒    =102.5494 \sim 102

4 0
3 years ago
The 9th grade class at Georgia high School wanted to go on a field trip to a soda factory. The trip will cost $100. The students
Deffense [45]

Answer:

2 Pages Long

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use rounding to estimate 2.57 +0.14
marin [14]
2.57=3
+0.14=0
———
2.71=3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HOW DO I SOLVE THIS PLEASE HELP
LenKa [72]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

Euclide's theorem states that in a right triangle, the square built of the side lenght is equivalent of the rectangle with sides hypotenuse and projection of the same side lenght. In formula, given the measures on the triangle:

60^2 = (36+x)(36) \rightarrow 3600 = 36(x+36) \rightarrow 100=x+36\\ x=64

3 0
2 years ago
9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
Drupady [299]

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The density of the ice crystal is 0.93 g/cm3. What is the volume if the mass is 4.65 grams?
    11·1 answer
  • What was the distance between the surf shop and the ocean’s surface at 7 p.m.? Which was higher, the surf shop or the ocean?
    13·2 answers
  • Which expressions are equal to 8 × 10to the 5 power? Select all that apply. 8 × 1,000 8 × 10,000 8 × 100,000 8 × 10 × 10 × 10 ×
    5·1 answer
  • ben has 165 pictures he puts 6 pictures on each page of a photo album. how many pages of the album did ben fill? how many pages
    5·2 answers
  • Translate the expression with rational exponents. Simplify if necessary
    10·1 answer
  • Victor has been wrongfully accused of helping a gorilla escape from the zoo. The probabilities of the court rulings are as follo
    15·1 answer
  • Determine whether the rational root theorem provides a complete list of all roots for the following
    13·1 answer
  • Offering a lot of points for this
    10·2 answers
  • There are 99 males and 121 females participating in a marathon. What percent of the participants are female? Enter your answer i
    13·1 answer
  • Find the vertex of this parabola:<br> y = -x2 + 6x – 15
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!