Answer:
Step-by-step explanation:
sports store sells three different packs of tennis balls. Brand A costs $2.50 for two balls, brand B sells three balls for $3.90, and brand C has a sale of four balls for $5.12. Which inequality about the unit price per ball is correct
Brand A:
$2.50 for 2
Brand B :
$3.90 for 3
Brand C:
$5.12 for 4
We calculate the unit price :
Brand A:
$2.50 / 2 = $1.25
Brand B:
$3.90 / 3 = $1.30
Brand C:
$5.12 / 4 = $1.2
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Given:</u>
- Investment P = $20000
- Time t = 7 years
- Interest rate r = 5.5% = 0.055
a. <u>compounded semiannually, n = 2</u>
b. <u>compounded quarterly, n = 4</u>
c. <u>compounded monthly, n = 12</u>
d. <u>compounded continuously</u>
Multiply each of the numbers by a ten to a power that they both become whole numbers.
0.67 *

= 67
0.3 *

= 30
Divide as usual.
67 / 30 = 2

So, the answer is 2 1/3.
Answer:
x^2+3x-4
Step-by-step explanation:
x * x - x + 4x - 4
x^2 - x + 4x - 4
x^2 + 3x - 4