1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
14

At the snack bar, 12 hot dogs are sold for every 10 hamburgers sold. At this rate, how many hamburgers will be sold if 66 hot do

gs are sold?
Mathematics
2 answers:
Lelu [443]3 years ago
5 0

Answer:

the answer is 54

Step-by-step explanation:

I am doing same thing

Sati [7]3 years ago
3 0

Answer:105

Step-by-step explanation:

You might be interested in
F(x) = 3x+1, for f. 3).
Bond [772]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

F(x) = 3x+1, for f. 3)

3x3=9

9+1=10

8 0
3 years ago
im sorry but im so confused T^T im so bad at these things- directions in picture NO LINKS OR YOUR GETTING REPORTED!
Talja [164]

Answer:

x = 24

obtuse isosceles triangle

Step-by-step explanation:

x = 24 because a triangle has to have all the angles add up to 180. So x + x +132 = 180.

180-132 = 2x

48 = 2x

x = 24

It is an isosceles because two of the angles are the same and one is different which means two of the sides are the same and one is different. (isosceles = icicle is how I remember it). Obtuse because there is an angle that is over 90 degrees.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression below has the LEAST value?
Alexandra [31]

Answer: A

Step-by-step explanation:
Your answer is A.

Value of 3.78 x 10=37.8

Value of 5.99 x 102=699.98

value of 7.35 x 10-12=61.5

Value of 9.46 x 10-10=84.6.

Least value to greatest value

3.78 x 10=37.8 Least value

7.35 x 10 - 12=61.5 Sencond least value

9.46 x 10 - 10=84.6  Sencond greatest value

5.99 x 102=699.98  Greatest value

Hope it helps have a great day:)

7 0
2 years ago
4 tomatoes cost 3.40. What is the unit rate?
Romashka-Z-Leto [24]
3.40/4= $0.85 per tomato
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
!/8 pound of fertilizer covers 25 square feet of ground, how much fertilizer, in pounds, is needed to cover 1 square foot ground
suter [353]

Answer:

  • 1/200 pounds

Step-by-step explanation:

<u>Given ratio</u>

  • 1/8 pound ⇔ 25 square feet

<u>To find </u>

  • x ⇔ 1 square foot

<u>Divide both sides by 25</u>

  • 1/8÷25 pounds ⇔ 25÷25 square feet
  • 1/200 pounds ⇔ 1 square foot
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Y=2x-1 4x+3y=27 what is the value of x
    5·1 answer
  • Am I correct?? Will give brainliest!!!
    15·1 answer
  • False rational statement?
    13·2 answers
  • What is the area of the room. Bed room #2 <br> 11-10 x10-10
    5·1 answer
  • In a triangle ABC, AB=AC and ˂A=70°, find the angles,˂B and ˂C
    13·1 answer
  • Suppose the number of leaves z on a tree varies directly with the height of the tree y in yards and directly with the cube of th
    14·1 answer
  • Plz help I need help now
    7·1 answer
  • What is the factored form of this expression?<br> 18x2 - 50
    12·2 answers
  • -1.6x - 3.2y=-24<br> 2.6x + 2.6y = 26<br> The solution is (
    12·1 answer
  • A pyramid and a cone are both 12 centimeters tall and have the same
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!