Here is you're answer:
In order to cross multiply you have to multiply the numerator and denominator of the first fraction by the bottom number of the second fraction and see if the equation is still true:
Therefore you're answer is "3 × 1 = 5 × 10."
Hope this helps!
Answer:
1. x=11/4
Step-by-step explanation:

u should x 20 then u will get





First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.