1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
3 years ago
9

-2 (4t-3)+6t=5t-2 solve

Mathematics
1 answer:
ElenaW [278]3 years ago
8 0
-8t+6+6t=5t-2
-2t+6=5t-2
-2t-5t=-2-6
-7t=-8
-7 -7
T=1.14 or 1 1/7
You might be interested in
Solve for c: a=7b+8c+9d-10
polet [3.4K]
<span>a=7b+8c+9d-10
a = 8c + 16d - 10
solve for c then
8c = a - 16d + 10
  c = (</span>a - 16d + 10) / 8
or
  c = a/8 - 2d + 5/4
7 0
3 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
3 years ago
First, rewrite 14/25 and 11/20 so that they have a common denominator. Then, use &lt;, =, &gt;
muminat

Answer: 14/25 = 56/100

               11/20 =  55/100

               14/25 > 11/20

Step-by-step explanation:

The least common multiple of 20 and 25 is 100.

(100 = 20*5, 25*4)

So we can take the common denominator 100.

14*4/25*4 =56/100. ∴14/25 = 56/100

11*5/20*5  =55/100. ∴11/20  = 55/100

56>55

∴56/100 > 55/100

∴14/25 > 11/20

Hope it's good;)

7 0
3 years ago
Floor. How many tooth picks will it take to
Vikentia [17]
Need more info i think
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Douring a recent snowstorm, John measured the total snowfall accumulated at the end of each hour. He recorded his results in the
disa [49]
The average is approximately 3 inches an hour
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What number multiplied two times by itself equals 8?
    11·2 answers
  • Write the equation on the line that passes through (0,-2) and (-5,3)
    5·1 answer
  • A pastry recipe calls for 3 cups of flour to make 8 servings. how many cups of flour are needed to make 6 servings?
    13·2 answers
  • What fraction is equal to 0.06
    11·1 answer
  • Explain the process to solve the equation. Use proper vocabulary in your explanation.
    13·2 answers
  • 1.SCUBA diving set
    8·1 answer
  • Kara buys 24 bagels. Ten are whole wheat. What fraction of the bagels are wheat? Write in simplest form.
    6·2 answers
  • What is the range of the absolute value function below?
    9·2 answers
  • Help please solve for x<br> i will give brainliest
    6·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!!!!!!!! Will make Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!