<span>a=7b+8c+9d-10
a = 8c + 16d - 10
solve for c then
8c = a - 16d + 10
c = (</span>a - 16d + 10) / 8
or
c = a/8 - 2d + 5/4
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer: 14/25 = 56/100
11/20 = 55/100
14/25 > 11/20
Step-by-step explanation:
The least common multiple of 20 and 25 is 100.
(100 = 20*5, 25*4)
So we can take the common denominator 100.
14*4/25*4 =56/100. ∴14/25 = 56/100
11*5/20*5 =55/100. ∴11/20 = 55/100
56>55
∴56/100 > 55/100
∴14/25 > 11/20
Hope it's good;)
The average is approximately 3 inches an hour