1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
2 years ago
7

Emily needs to hire a pilot. Pilot A is offering his services for an initial $32 in addition to $22.18 per hour.

Mathematics
1 answer:
Verizon [17]2 years ago
7 0

Answer:

After working for 3. 74 hours, BOTH pilots will charge same amount.

Step-by-step explanation:

Let us assume in m hours, BOTH PILOT charge the same amount of money.

About PILOT A:

The fixed rate  = $32

The rate per hour =  $22.18

So, if the pilot A works  for m hours, then :

Charge for m hours = m x (charge per hour)  = m x ($22.18)  = 22.18 m

So, the Total cost for hiring Pilot A  = Fixed charge  +  Cost for m hour

Total cost for hiring Pilot A   = $32 + 22.18 m   .......... (1)

About PILOT B:

The fixed rate  =$46.75

The rate per hour =   $18.24

So, if the pilot B works  for m hours, then :

Charge for m hours = m x (charge per hour)  = m x ($18.24)  = 18.24 m

So, the Total cost for hiring Pilot B  = Fixed charge  +  Cost for m hour

Total cost for hiring Pilot B   = $46.75 + 18.24 m   .......... (2)

Now,as for m hours, they charge the SAME:

⇒ From (1) and (2)

$32 + 22.18 m = $46.75 + 18.24 m

or, 3.94 m = 14.75

or m = 14.75/3.94  =  3.74

or, m = 3.74 hours

Hence,  after working for 3. 74 hours, BOTH pilots will charge same amount.

You might be interested in
A cooler measures 30 cm wide, 30 cm long, and 25 cm tall. Which is the correct unit of measurement to use when describing the am
Maurinko [17]
Since we are using 3 sides of measurement and are looking for a volume, or a 3rd dimensional amount, the correct unit of measure is going to cm3, which is B.).
I hope this helps!
8 0
3 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
List 2 numbers between 5.2 and 5.03
Ann [662]

Answer:

5.1 and 5.05

Not really much to explain. Still, hope this helped!

P.S. (5.2 is more than 5.03, btw)

3 0
3 years ago
Area of a 12 ft circle
Mnenie [13.5K]
113.10 feet, 16,286 square inches, 12.566 square yards, 10.507 square meters, 105,071 square centimeters
4 0
2 years ago
There are 4 cups in a quart and 4 quarts in a gallon how many cups in a 5 gallon jug of water
Marysya12 [62]
80 cups in a 5 gallon jug of water.

1 quart has 4 cups
1 gallon has 4 quarts
1 gallon = 4 quarts * 4 cups = 16 cups

5 gallons = has 80 cups of water.

(4 cups / 1 quart) x (4 quarts / 1 gallon) x (5 gallons) = 4 x 4 x 5 = 80 cups <u>
</u>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1) What is the standard form of the equation of the circle in the graph?
    5·1 answer
  • What are the two words that allow you to check your division problem backward?
    5·1 answer
  • Find the measure of the indicated angle the answer should be 59 show steps
    14·1 answer
  • Help plzzzz thank you very much I truly appreciate
    12·1 answer
  • Please help! Will give 20 points and a brainliest!
    8·1 answer
  • Can somebody help me plz and thank you
    14·1 answer
  • A house purchased for $226,000 has lost 4% of its value each year for the past five years. What is the house worth now? Include
    5·1 answer
  • Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation<br><br> 7x−5y=28?
    13·1 answer
  • Someone please explain I am so confused
    8·1 answer
  • 1. Differentiate quadrilateral from parallelogram?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!