1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cluponka [151]
3 years ago
10

How many solutions does this system have?

Mathematics
1 answer:
Lena [83]3 years ago
8 0

Answer:

this system has two solutions

You might be interested in
The discount price of a pair of shoes is $22. what is the original price
Goshia [24]
The original price is $88.
how I got the answer:
$22 • 100= 2,200
2,000/25= $88

regular shoes cost w/75% off is $66.00
how I got my answer:
$88 • 75% = 6,600
6,600/100 = $66.00
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to this equation?
solong [7]

Answer:

4x=32

or,x=32/4

therefore,x=8

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me on e and f i dont understand it and pls explain
Lemur [1.5K]
For parts A, B, C, and D you most likely created a line. What question E is asking is for you to create a line that is perpendicular to the line you already created that also passes through the point (1,1). What is important to understand here is that the slope of the perpendicular line is the negative reciprocal of the original line's slope... if the original slope is (-4/3) than the perpendicular slope is (3/4)... then you should just plug that new slope into point-slope form or slope-intercept form to get your equation... y-y1 = m(x-x1) ... y-1= (3/4)(x-1) ... so it would be y=(3/4)x + 1/4 then for part f just convert into standard form which is just manipulating the variables... look up standard form equation on Google and manipulate the variables from there.
4 0
3 years ago
Rosemary had $25 to spend on school supplies she buys four packages of mechanical pencils. After her trip to the store, she only
Alinara [238K]

Answer: Each pack of pencils cost $6.

Step-by-step explanation: Rosemary had $25 and was left with $1, so she spent $24 in total for four packages, therefore, you can divide $24 into 4 to find out the individual cost, which is $6.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compute the following.
Tresset [83]

Answer:

there is nothing ?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ok It takes 46 minutes for 10 people to paint 3 walls. How many minutes does it take 4 people to paint 6 walls
    13·1 answer
  • 3(x+7)=6(x+2) help plz!!
    11·2 answers
  • Find the equation of the line.
    7·2 answers
  • 8×40= partial products
    6·1 answer
  • 8a+6ab+5b,-6a-ab-8b and - 4a+2ab+3b<br><br>Pls answer this question ​
    8·1 answer
  • COULD SOMEONE PLS HELP ME WITH MY LATEST 2 QUESTIONS?
    12·1 answer
  • Find the distance between the points A(-4, -3) and B(-8, 7). Round your answers to the nearest tenth.
    14·1 answer
  • Find the area of the triangle below
    12·1 answer
  • Number 4 please and thank you
    6·1 answer
  • WHOEVER ANSWERS ALL 3 CORRECTLY W STEP BY STEP GETS BRAINLIEST
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!