1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
5

Three of the choices are unit rates for the price of milk. which choice is not?$1.00 per 8 ounces$1.30 per pint$3.47 per gallon$

2.80 per quart
Mathematics
1 answer:
Sedbober [7]3 years ago
7 0
$1.00 per 8 ounces, since it isn't in the simplest form (which isn't a unit rate)
You might be interested in
A house has increased in value by 32% since it was purchased. If the current value is $429000, what was the value when it was pu
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

The value of the house when it was purchased was $137,280.

Step-by-step explanation:

To solve this equation, you need to multiply 429,000 by 32%.

429,000 x 0.32 = $137,280

Hope this helped!

5 0
2 years ago
if you travel 90 miles in 1 3/4 hours which of the following is amount time it would take you to travel 360 miles
postnew [5]
90 miles = 1 3/4 hours
360=90*4 so
1 3/4 * 4 = 7 hours
5 0
3 years ago
Describe in detail how you would create a number line with the following points: 3, 2.25, the opposite of 4, and – (–1 1/2).
Nezavi [6.7K]
First, I would create a number line that includes the number -4 to 4, with 1/4 notches (3 notches between each number). 

For 3, I would count 3 numbers to the right from zero. 

For 2.25, I would count 2 numbers from zero, plus one additional notch to the right. Remember that each notch represents 1/4, or 0.25. 

For the opposite of 4, I would count 4 to the left to -4. The opposite of 4 is -4. 

For -(-1 1/2), I would remember that this number is actually 1 1/2, since a negative times a negative number is positive. I would count one number to the right of zero, plus two notches. 
8 0
3 years ago
(5, 7, 9, 11, 12, 14, 19) find the mean and median
mylen [45]

Answer:

The mean is 7 nd the median is 8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
PLEASE HELP I GIVE THANKS
oksano4ka [1.4K]
Look at the pictures.

1. D (y=3)
2. y=3
3. y=-2
4. y=4
5. B (52 lb)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an equation for each translation of y=|x| .
    5·1 answer
  • Combining like terms 10(-19+15b)
    10·1 answer
  • Solve by addition5x-2y=32x 7y=9
    8·1 answer
  • How many factors does 84 have?​
    15·2 answers
  • At a convention there are 7 mathematics instructors, 5 computer science instructors, 3 history instructors, and 4 english instru
    7·1 answer
  • Pls help me with this multiple choice !
    11·2 answers
  • Which of the following is the graph of (see images)
    14·1 answer
  • What is the height of cylinder pictured below?<br><br> 144<br> 12<br> 8<br> 54
    12·1 answer
  • Classify the polynomial by degree and by number of terms 5 square 3
    13·1 answer
  • What is this transformation called?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!