1) x+17=20
x-10=30
2) x/4=20
x/30=2
3) 4(x+5)=40
4) x+3.2=6
5) A pizza place sells pizza for $5 per box. If I had $20 how many pizzas can I buy in all? (5x=20)
Hope this helps! Have a wonderful day.
Answer:
Table 3
Step-by-step explanation:
Check table three;


Since the left hand limit
is not equal to the right hand limit
, the limit as x approaches to 2 does not exist.
Therefore "nonexistent" is true, and table 3 is the correct model of the limits of the function at x = 2
Is there more to problem or is this it?
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Answer:
60%
Step-by-step explanation:
86.4 divided by 144 is 0.60 which is 60%