1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
12

Solve for x: . 3x – 1 = –2x + 39

Mathematics
1 answer:
zysi [14]3 years ago
5 0

<em>x = 8</em>

Step-by-step explanation:

3x-1=-2x+39

Add 1 to both sides.

3x=-2x+40

Add 2x to both sides.

5x=40

Divide 40 by 5.

x = 8

You might be interested in
I need help on that question ​
Anika [276]

Answer:

the required answer is

80 \sqrt{3}

Step-by-step explanation:

here's the solution : -

=》

4 \sqrt{5}  \times 4 \sqrt{15}

=》

4 \sqrt{5}  \times 4 \sqrt{5}  \times  \sqrt{3}

=》

4 \times 4 \times 5 \times  \sqrt{3}

=》

80 \sqrt{3}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
write the equation of the line with x-intercept of -4 and y-intercept of 2. Hint:with those intercepts, (-4,0) and (0,2) are poi
Ber [7]
X/(-4)+y/2=0
-x/4+y/2=0
3 0
3 years ago
One of the radioactive isotopes used in chemical and medical research is iodine-125, which has a half-life of 61 days. how long
Oksana_A [137]

Answer:122 days

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
What is the conversion factor when converting from liters to milliliters
nata0808 [166]

Answer: 1 L = 1000 mL

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jennifer surveyed her classmates recording gender, whether or not they had siblings, and if they liked school.
    11·2 answers
  • Suppose​ you're given a data set that classifies each sample unit into one of four​ categories: A,​ B, C, or D. You plan to crea
    9·1 answer
  • Q10 please people. Any answers :)
    5·1 answer
  • What vocabulary words can you use to describe 36 and 27?
    9·2 answers
  • Jacob bought a new circular saw . Then he bought 8 different blades for it. Each blade cost $23 . How much did Jacob spent on al
    6·1 answer
  • Kade makes 5/6 cup salad dressing. He uses 2/3 cup dressing on a salad. How much salad dressing is left
    9·1 answer
  • The spring concert at a certain high school sold 149 tickets. Students were charged $2 each and adults $6 each. The income from
    10·1 answer
  • Not a math question but they dont have a PE subject (math nerd who dont know sports needs help)
    8·1 answer
  • Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
    5·1 answer
  • Write a positive or negative integer that represents the situation. You lose 38 coins in a video game.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!