Answer:
B
Step-by-step explanation:
Class and cost per class should be multipled so must be A or B. The amount of money she has should be greater than or equal to her costs or she can't afford it! So B.
3 3/8 = 27/8
So (27/8)/(9/1)
(27)(1)/ (8)(9)
The answer is 27/72 or 3/8
Answer:
Thomas can buy 4 strands.
Step-by-step explanation:
We need to round $11.86 to the nearest dollar, which is $12.
Now we ask ourselves, "how many times does 12 go into 50 without going over?"
12 × 4 = 48
12 can go into 50 4 times.
$2 per notebook would be the correct answer