1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka-Z-Leto [24]
2 years ago
8

Question 6 Multiple Choice Worth 1 points)

Mathematics
2 answers:
Elza [17]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

5 - (x + 5) > -2(x + 4)

5 - x - 5 > -2x - 8

-x > -2x - 8

-x + 2x > -8

x > -8

MAVERICK [17]2 years ago
5 0
The answer is A. x>-8

You might be interested in
66 bats were sold. Some were sold for $42 each the rest were sold for $30 each. The total sales were$2,460. Write and solve a sy
Phoenix [80]

Answer:

40 bats sold for $42

26 bats sold for $30

Step-by-step explanation:

x + y = 66

42x + 30y = 2460

solve first equation for y and plug in for y in second equation

42x + 30 (66 - x) = 2460

x = 40

y = 66- 40 = 26

5 0
3 years ago
Look at the picture
gladu [14]

Answer:

C)

Step-by-step explanation:

- π can be added to π to get a rational number

π + (-π) = 0

0 is a rational number

6 0
3 years ago
There are 35 men and 25 women on a bus. If 20 married couples leave the bus, the number of men is how many times the number of w
Angelina_Jolie [31]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

15 men would be left

5 women would be left

6 0
3 years ago
A baker sells cookies for 1.5 each. If a minimum of two dozen cookies is ordered
topjm [15]
36.00 that is the answer
3 0
3 years ago
16+28÷2-6 over 10-4x2
Levart [38]

Answer:

-11(over)10-4x^2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Keri orders 4 1/2 dozen cupcakes for her graduation party. If each dozen costs $7.28, what is her total bill before tax?
    14·2 answers
  • In a week, 15 hens laid 75 eggs, what is the unit rate for eggs per hen?
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!! needing help now!
    7·1 answer
  • PLEASE HELP SUPER QUICK WILL GIVE BRAINLIEST AND A TON OF POINTS!!
    14·2 answers
  • HELP ASAP<br><br>AND IF YOU COULD EXPLAIN, THATD BE GREAT​
    7·1 answer
  • What is an equation of the line that is parallel to y=3x-8 and passes through point (4,-5)?
    7·1 answer
  • Help plsssss!!!!! Question below!!!
    14·1 answer
  • Duo makes 65% of his dumplings vegetarian fillings. what fraction have vegetarian fillings?​
    13·2 answers
  • Simplify 6x – 8 = 7x – 12
    10·2 answers
  • Help me out with this math problem for 50 points!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!