First you would have to find the cost for 1 medium pizza.
10.50/3=3.5
It costs $3.50 for 1 medium pizza
Next, you would have to multiply 3.5 times 10.
3.5*10=35
It costs $35.00 for 10 medium pizza's.
Answer:
f( 6,7)
Step-by-step explanation:
D(3,2), E(7.2), and F(6,7). If you translate DEF 3 units right and 3 units down, what are the coordainatrs of D'?are 6,7
Equation A (y=mx + b) is in slope intercept form.
The price of the one notebook will be Rs. 10.6
- Let the price of one notebook be x.
If Haseena bought 1 pencil box, 4 pencils and 4 notebooks from a store, with a total of Rs. 95 paid in all, then;
1x + 4x + 4x = 95
9x = 95
x = 95/9
x = 10. 6
Hence the price of the one notebook will be Rs. 10.6
Learn more on ratio here: brainly.com/question/20346769
Answer:
180
Step-by-step explanation:
Base x Height
So 9 x 20 to get 180