1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
professor190 [17]
3 years ago
7

A 4.5 pound bag of apples cost $22.50. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Reptile [31]3 years ago
6 0

Answer:

The unit price is $5.

irakobra [83]3 years ago
4 0

Answer:

$5.00.

Step-by-step explanation:

This is 22.5 / 4.5

= $5.00

You might be interested in
I need help on this
adoni [48]
I am pretty sure the answer is,

B
4 0
3 years ago
A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2,023. Write an equation you
MAXImum [283]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Someone please help me again I’ll give 100 points
Umnica [9.8K]
2, 0 0 8 and then 4, 5 5 6 8
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The southward translation of the rose garden is along which axis? What integer represents a change of four yards south?
Sphinxa [80]

Going south means you're going in the negative direction along the y axis

Going 4 yards south would be represented as -4 on the y axis number line (this is the vertical number line)

3 0
3 years ago
Solve the problem below.
maxonik [38]

Answer:

Please post one by one answer

6 0
2 years ago
Other questions:
  • If an object is dropped from a height of 55 feet, the function d=-16t^2+55 gives the height of the object after t seconds. Graph
    10·2 answers
  • PLZ HELP!!!!!! (WILL GIVE BRAINLIEST!!!!)
    8·1 answer
  • What is 5634 divided by 5
    14·2 answers
  • Michelle tried to solve an equation step by step. \begin{aligned} t-\dfrac35&=\dfrac45\\\\ t-\dfrac35+\dfrac35&=\dfrac45
    6·1 answer
  • What is the term for the point where angle bisectors of a triangle meet
    9·2 answers
  • I will give brainliest answer
    13·2 answers
  • Help me with this hehe
    7·2 answers
  • A school club sold 300 shirts. 31% were sold to fifth-graders, 52% were sold to sixth graders, and the rest were sold to teacher
    7·1 answer
  • John owns a computer repair service. For each computer he charges $50 plus $45 per hour of work. linear equation
    12·1 answer
  • in art class 5 students are able to share 20 crayons. How many crayons are needed if there are 30 students in the class?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!