1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetoff [14.1K]
4 years ago
10

A container contains water at temperature 80 degree celcius. After every 10 minutes, the change in temperature is - 4 degree cel

sius. After how much time will the temperature of the water be 20 degree celcius ?
Mathematics
1 answer:
Nuetrik [128]4 years ago
8 0
2 hours and 30 minutes
You might be interested in
Which graph is defined by the function f(x) = x   if 0 ≤ x ≤ 4 (where x  is the greatest integer function, i.e., the greatest in
Rufina [12.5K]
The answer is : So What you basically need to do is circle and fill over 0 and 4. The answer would be C. A and B are wrong you need to look out for the signs basically. Hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1/4 of the students in guitar class attended class today. Only 3/4 of the students share guitars. What fraction of the class sha
serg [7]

Answer:

3/16 of the class share guitars today.

Step-by-step explanation:

1/4 x 3/4 = 3/16! :)

6 0
2 years ago
Dream Studio offers 5 music lessons for $60. Fox Studio offers 8 music lessons for $72. What is the cost per lesson at each stud
ehidna [41]
Answer:
Dream Studio offers music lessons at $12 per lesson. Fox Studio offers music lessons at $9 per lesson. The better deal here would be Fox Studio. This is because Fox Studio offers cheaper lessons. For eight lessons at Dream Studio it costs $96, where as eight lessons at Fox Studio costs only $72.


Explanation:
Step 1 - Find the cost per lesson at Dream Studio

60 / 5 = 12

So, $12 per music lesson at Dream Studio.

Step 2 - Find the cost per lesson at Fox Studio

72 / 8 = 9

So, $9 per music lesson at Fox Studio.

Step 3 - Find out which offers a better deal

•Dream Studio = $96 for eight music lessons
• Fox Studio = $72 for eight music lessons
6 0
3 years ago
Thank you, please show me the steps.
Lady bird [3.3K]
V=(1/3)hpir^2
d/2=r
2.75/2=1.375
to make volume 4 times more
multiply height by 4 or multiply radius by 2
example
find current cup volume
V=(1/3)2.75pi1.375^2=2.2057291666666pi

if we times height by 4
3.5*4=14
V=(1/3)14pi1.375^2=8.822916666666666666pi

if we times radius by 2
1.375*2=5.5
V=(1/3)3.5pi5.5^2=8.822916666666666666pi


we can show it is 4 times by
8.822916666666666666pi/2.2057291666666pi= 3.99999 close enough
dimentions are

diameter of 2.75in and height of 11in or
 diameter of 5.5in and height of 3.5 in


7 0
4 years ago
Right answer gets brainiest
Xelga [282]

Answer:

alright just give me a second my boy

Step-by-step explanation:

hold up

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help with 1 2 3 & 4 please help
    8·1 answer
  • You deposit $2000 in an account earning 4% interest compounded monthly. How much will you have in the account in 10 years?
    12·1 answer
  • If you fold a normal curve, each half would fit perfectly on top of the other. This characteristic is known as __________.
    7·2 answers
  • "Twenty-eight is more than four times another number" can be shown by the inequality 28 > 4n. Select the values of n which co
    6·1 answer
  • Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649
    15·1 answer
  • HELP PLS ILL MAKE YOU BRAINLY
    6·2 answers
  • 9-(7-3x) = 4+x-(3-x) solve for x
    10·1 answer
  • PLZ HELP ME!!!
    14·1 answer
  • Which is the equation of a line parallel to the line with the equation:<br> y = -3x + 5
    14·1 answer
  • If h(x) = 3x and k(x) = 2x - 4, what is h(k(x))??
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!