1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RoseWind [281]
3 years ago
11

A point on the terminal side of an angle theta is given. Find the exact value of each of the six trigonometric functions of thet

a. (-2,-5) sin theta = cos theta = tan theta = csc theta = sec theta = cot theta =
Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Plot that point in the x/y coordinate plane to see that it sits in the third quadrant.  From the point, draw a line to the origin, constructing a right triangle.  The side adjacent to the angle is -2, the side across from the angle is -5, so we need to find the length of the hypotenuse using Pythagorean's Theorem:

c^2=(-5)^2+(-2)^2 and

c^2=25+4 so

c=\sqrt{29}

That means that

sin\theta=-\frac{5}{\sqrt{29} }=-\frac{5\sqrt{29} }{29} and

csc\theta=-\frac{\sqrt{29} }{5}

That means that

cos\theta=-\frac{2}{\sqrt{29} }=-\frac{2\sqrt{29} }{29} and

sec\theta=-\frac{\sqrt{29} }{2}

It also means that

tan\theta=\frac{5}{2} and

cot\theta=\frac{2}{5}

You might be interested in
A second hand car was sold for $190000,at a loss of $85.find the CP of the car
Zigmanuir [339]
The answer is 300

hope his s helps
5 0
2 years ago
How do you solve -3=1+5v+1
Sever21 [200]
Simplify the equation: -3 = 2 + 5v. Subtract 2 from each side to isolate v, this results in: -5 = 5v. Divide both sides by 5 to get the answer to v: -1 = v.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A running cheetah begins to slow down. For each meter the cheetah travels, its speed changes by −3.4 kilometers per hour. The ch
Alexeev081 [22]
<span>Δv = -3.4 km/h/m * 21.5 m = -73.1 km/h</span>
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A jar of olive oil is priced $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce? If Jan wants to buy 5 jars, how much will she spen
Amanda [17]

Answer:

$1.26 per ounce

5 jars=$50.40

Step-by-step explanation:

$10.08/8 ounces=$1.26 per ounce

$10.08/jar x 5 jars=$50.40

3 0
3 years ago
The sum of a number and 9, times 12
Sliva [168]

Answer:

1 + 9 x 12 = 120

2 + 9 x 12 = 132

3 + 9 x 12 = 144

4 + 9 x 12 = 156

5 + 9 x 12 = 168

Step-by-step explanation:

Any of the ones on top, but there are tons of others too

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the number of days required to perform a given number of chores. The number of days varies directly with the num
    10·1 answer
  • What is the answer to 1over 20​
    13·1 answer
  • What is five sixths of 30
    12·2 answers
  • Help your girl out! :) be kind pls
    8·2 answers
  • As Sal said in the video, Sin A = 90-Cos A. And Cos A = 90-Sin A.
    13·1 answer
  • I NEED HELP PLEASE!!!! THANK
    9·1 answer
  • 10 cards are numbered from 1 to 10 and placed in a box. One card is selected at random and is not replaced. Another card is then
    11·1 answer
  • The equations y = 2x - 5 and y = 13.x
    6·1 answer
  • What is the measure of angle DCE? Use numbers only.
    8·1 answer
  • Please help me with this I need the answers please
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!