The rice will cost $17.6 for serving 40 people
<h3><u>Solution:</u></h3>
We need to determine the cost of serving 40 people with rice
Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99
The price of 1 pound box will be 
1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)
Therefore, the price of 16 ounces is $0.995
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people

Therefore rice will cost $17.6 for serving 40 people
Step-by-step explanation:
Hypotenuse² = (Leg 1)² + (Leg 2)²
= (8)² + (15)² = 289
Hence the hypotenuse is 17cm.
it's good to get a new rank
like you seems to be genius in another id be genius In this id too
its not a misfortune to be sad<em />
Gas is 2.45 per gallon. So if we pay $12 we get 12÷2.45 gallons:
12 ÷ 2.45 ≈ 4.90 gallons.
You get roughly 4.90 gallons.
12. I’m sorry I’m horrible at word problems
13. C
14. C